Popíjení v těhotenství dítěti neuškodí, tvrdí Dánové

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 6. 2012 17:52
Za bezpečné množství lze považovat až 8 "drinků" týdně, a to i při nárazovém pití
Foto: Reuters

Londýn - Umírněná až střední konzumace alkoholu v raném stádiu těhotenství nepředstavuje riziko pro matku ani plod.

Tuto pro milovnice alkoholických nápojů dobrou zprávu publikovali dánští lékaři v magazínu BJOG poté, co pět let sledovali souvislost s pitím alkoholu a vývojem 1600 plodů, respektive narozených dětí.

Ukázalo se, že až do osmi "standardních dávek alkoholu" týdně je pití bezpečné. Jedna taková dávka odpovídá přibližně 1 pivu, 2 deci vína nebo štamprli destilátu.

Až dosud bylo přitom ženám doporučováno, aby se během těhotenství alkoholu raději úplně vyhýbaly.

Na faktu, že opíjení může vést k potratu nebo k fetálnímu alkoholovému syndromu, tedy nenávratným vývojovým poruchám dítěte, to ale nic nemění.

"Nadměrná konzumace alkoholu má nepříznivý vliv na neurologický vývoj dětí v prenatálním stádiu. Funkce jako inteligence či pozornost jsou obzvlášť zranitelné. Naše závěry ale ukazují, že mírná a střední konzumace na to nemá vliv," cituje BBC spoluautora studie z Kodaňské univerzity Erika Lykkeho Mortensena.

Nevadí ani opíjení, jen nesmí být časté

Výzkumu se, jak již bylo řečeno, zúčastnilo 1600 těhotných žen. Nejprve je lékaři vyzvali, aby vyplnily dotazníky o spotřebě alkoholu a kouření (tabáku holdovala necelá třetina).

Pak byly dobrovolnice rozřazeny do čtyř skupin: na abstinentky, lehké, střední a těžké konzumentky.

Za lehkou spotřebu bylo považováno pití 1 - 4 jednotek alkoholu týdně, za střední pak 5 - 8  jednotek a za vysokou 9 a víc. Studie hodnotila i vliv nárazového pití, tedy opíjení se, za něž bylo považováno vypití 5 a více sklenek při jedné příležitosti.

9 a víc skleniček už vadí

Po pěti letech děti zpovídaných matek lékaři vyšetřili a hledali u nich změny a vývojové vady, které mohl způsobit alkohol. Mezi ty se řadí mentální zaostalost, poruchy soustředění, obtížná koordinace pohybů apod.

U pětiletých dětí, jejichž matky vypily do osmi "drinků" týdně, se žádné neurologické vývojové poruchy neprojevily. A to dokonce ani u potomků žen, jež v raném stádiu těhotenství pily nárazově, ale držely se pod hranicí 8 sklenic týdně.

Naopak u dětí, jejichž matky vypily devět a více sklenic, byl zaznamenán vyšší výskyt poruch pozornosti.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy