Foto: Evropa se opevňuje kvůli migraci. Na polských hranicích umírají lidé

Foto: Evropa se opevňuje kvůli migraci. Na polských hranicích umírají lidé
Jedno z míst, kde se hranice stává v posledních měsících méně a méně prostupnou, leží mezi Polskem a Běloruskem. V srpnu tu uvázla skupina migrantů z Afghánistánu a Iráku. Varšava tvrdí, že je sem záměrně přepravuje režim běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Cílem má být "vytlačit je do Polska, Litvy a Lotyšska, aby destabilizoval naše země", je přesvědčený polský premiér Mateusz Morawiecki.
Polská vláda tvrdí, že migranti se nacházejí na běloruské straně hranice, a tak za ně nese zodpovědnost Minsk. V Polsku o azyl požádat nemohou.
Prezident Andrzej Duda proto v pohraničí vyhlásil výjimečný stav. Situace uvíznutých lidí se přitom rapidně zhoršuje. Pět lidí tu zemřelo vyčerpáním, na podchlazení nebo na infarkt, z toho čtyři na polské straně.
Kvůli výjimečnému stavu není v oblasti dovoleno pořádat "demonstrace, protesty nebo výlety", jak uvedla polská vláda v narážce na lokální působení humanitárních organizací. Ty upozorňují na katastrofální životní podmínky tábořících lidí.
Foto: Reuters
Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
24. 9. 2021 11:35
V Evropě přibývá zemí, které se opevňují. Své vnější hranice chtějí chránit před příchodem uprchlíků a migrantů. Afghánci a Iráčané často hledají v Evropské unii ochranu před nebezpečím, například do Polska nebo Litvy je ale podle tamních vlád posílá běloruský diktátor Alexandr Lukašenko v rámci odvetné "hybridní války". U polských hranic s Běloruskem zemřelo už pět lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy