Obvinění policistů v Baltimoru slavily tisíce lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 5. 2015 7:18
Demonstrace se obešla bez větších násilností. Po napětí z posledních dnů se situace začíná uklidňovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Baltimore - Tisícovky lidí se v sobotu v americkém Baltimoru zúčastnily "manifestace vítězství", kterou oslavovaly obvinění šesti policistů ze zabití černošského mladíka Freddieho Graye.

Demonstrace před radnicí se obešla bez větších násilností a podle agentury DPA na protestujících byla znatelná úleva. Po napětí z posledních dnů se tak situace zjevně začíná opět uklidňovat, ani sobotní demonstrace se však neobešla bez zatýkání.

I do oslav se ale podle amerických médií vmísily hlasy rozhořčení. Mnoho řečníků opět pranýřovalo nejen policejní násilí, ale také pokračující diskriminaci černošského obyvatelstva. Lidé v ulicích Baltimoru opět provolávali slogany jako "bez spravedlnosti nebude pokoj" nebo "ne rasistické policii".

Policie podle agentury Reuters pozatýkala kolem desítky lidí, kteří porušili sobotní zákaz vycházení po 22:00. Na zatýkání došlo poté, co se od protestního průvodu oddělily malé skupinky demonstrantů. Průvod skončil na křižovatce, kde se v pondělí po Grayově pohřbu odehrály výtržnosti.

V Baltimoru rozčílená matka trestá svého syna za účast na nepokojích, které ve městě propukly po pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který před pár dny zemřel na důsledky zranění při zatýkání.
0:35
V Baltimoru rozčílená matka trestá svého syna za účast na nepokojích, které ve městě propukly po pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který před pár dny zemřel na důsledky zranění při zatýkání. | Video:

Předtím ale byly k vidění poklidné průvody, kdy se lidé dokonce fotografovali s uniformovanými policisty. Od sobotního rána šly ulicemi města stovky demonstrantů, mezi nimiž byly i místní politici a zástupci církví.

Organizátoři svolali prostřednictvím sociálních sítí menší demonstrace také v dalších amerických městech. Například v Seattlu desítky lidí zablokovaly dopravu, ale už se neopakovaly páteční násilnosti a střety s policií ze Seattlu, Portlandu a Oaklandu.

Prokurátorka státu Maryland Marilyn Mosbyová v pátek uvedla, že policisté jsou podle ní přímo odpovědní za úmrtí pětadvacetiletého muže z minulého měsíce. Ten údajně zemřel v důsledku zranění utrpěného při přepravě do vazby. Policisté se mají zúčastnit předběžného slyšení před baltimorským soudem 27. května.

Případ vyvolal v Baltimoru násilnosti a demonstrace proti přístupu policie k černošské menšině, které se z rozšířily i do dalších amerických měst. Už v pátek začala po neobvykle rychlém obvinění policistů řada lidí v Baltimoru slavit.

Policisté propuštěni na kauci

Šest policistů, kteří se minulý měsíc v Baltimoru měli podílet na smrti mladého černocha Freddieho Graye a čelí obviněním ze zabití a vraždy, bylo propuštěno na kauci.

Všichni byli vzati do vazby v pátek odpoledne místního času poté, co prokurátorka státu Maryland zveřejnila obvinění. Policisté jsou podle ní přímo odpovědní za Grayovu smrt, k níž údajně došlo v důsledku zranění utrpěného při transportu do vazby.

Tři z policistů jsou černé pleti, tři jsou běloši, je mezi nimi jedna žena, uvedla americká média. Caeser Goodson Jr., který 12. dubna po zadržení Graye dodávku s ním řídil, byl propuštěn na kauci 350 000 dolarů (8,6 milionu Kč). Kauci ve stejné výši museli složit i další strážníci Brian Rice, William Porter a Alicia Whiteová (30). Zbylí dva policisté Edward Nero a Garrett Miller měli kauci o 100 tisíc dolarů nižší.

Policie nemá být s nikým ve válce, nemá eliminovat nepřítele, má s tou komunitou pracovat, tvrdí amerikanista Kryštof Kozák. Zároveň ale dodává, že černošské gangy existují a často jsou ozbrojené
17:50
Policie nemá být s nikým ve válce, nemá eliminovat nepřítele, má s tou komunitou pracovat, tvrdí amerikanista Kryštof Kozák. Zároveň ale dodává, že černošské gangy existují a často jsou ozbrojené | Video: Daniela Drtinová

Ve městě úmrtí pětadvacetiletého Graye vyvolalo demonstrace proti přístupu policie k černošské menšině. Baltimorské sdružení policistů ale s obviněním nesouhlasí: šestice podle nich na Grayově smrti vinu nenese, uvedla agentura AP.

Smrtelná zranění, které muž zřejmě utrpěl během jízdy v policejní dodávce, zavinili policisté podle státní zástupkyně Marilyn J. Mosbyové tím, že muže spoutali na rukou i na nohou a nezapnuli mu bezpečnostní pásy. Rovněž neudělali nic pro to, aby mu poskytli nezbytnou zdravotní pomoc, uvedla prokurátorka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy