Pohraničník si za "plyšový výsadek" odsedí dva roky

Zahraničí Zahraničí
19. 2. 2013 13:34
O trestu rozhodl běloruský Nejvyšší soud, muži hrozilo až sedm let za mřížemi
Plyšový medvídek
Plyšový medvídek | Foto: Reuters

Minsk - Švédský "plyšový výsadek" přišel draho běloruského pohraničníka. Nejvyšší soud mu vyměřil dva roky vězení.

V nejstřeženějším typu pracovního tábora si odpyká trest za to, že loni v létě neupozornil úřady na "vniknutí cizího letounu do vzdušného prostoru", napsal server BBC s tím, že původně mu hrozilo až sedm let.

Letadélka v červenci shodila nad Běloruskem zásilku plyšových medvídků s poselstvím o svobodě slova. Poté se nerušeně přes sousední Litvu vrátila zpět do Švédska.

Kvůli akci reklamní agentury Studio Total, pří níž bylo nad Běloruskem vypuštěno na 800 plyšových medvídků s textem podporujícím lidská práva, padli v červenci šéfové běloruské pohraniční služby a protivzdušné obrany.

Prezident Alexandr Lukašenko, označovaný za posledního diktátora v Evropě, navíc kvůli "špionážní provokaci" přerušil se Švédskem diplomatické styky.

Není vyloučeno, že pohraničník nebude posledním, kdo skončí kvůli medvídkům za mřížemi. Ohroženi jsou podle ČTK i dva blogeři, kteří o nálezu plyšových medvídků opatřených nápisem "Nás nelze umlčet" informovali. Jejich proces dosud neskončil, oba jsou souzeni na svobodě.

Plyšová sabotáž:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy