Švédové prý bombardovali Minsk plyšovými medvídky

Jiří Just Jiří Just
4. 7. 2012 21:30
Soukromý švédský dvouplošník shodil v Bělorusku hračky s protivládními hesly

Minsk - Na běloruské hlavní město se údajně ve středu snesly stovky plyšových medvídků na padáčcích.

Napsal to švédský deník The Local s tím, že se malému sportovnímu dvouplošníku ze sousední Litvy podařilo oklamat běloruskou protivzdušnou obranu a nad Minskem na shodit několik stovek dětských hraček s protivládními hesly.

Medvědí výsadek byl organizován na podporu demokratických svobod v zemi sužované autoritativním režimem.

Podle The Local se letoun řízený švédskými piloty vznesl ve středu brzy ráno a pod rouškou tmy zamířil do Běloruska. Když se stoj ocitl nad prezidentským palácem, medvídky vysadil.

"Nevím, jestli nás někdo nahlásil. Letěli jsme velmi nízko," sdělil listu jeden z pilotů. Jak zároveň dodal, v běloruském vzdušném prostoru se nepovoleně nacházeli bezmála hodinu a půl.

Vzdušní piráti se podle svých slov obávali, že by je protivzdušná obrana země mohla sestřelit. "Mohli jsme skončit ve vězení," konstatoval pilot.

Minsk incident popřel

Běloruské úřady nicméně existenci plyšového výsadku jednoznačně odmítají. Podle ministerstva obrany se žádný nezaregistrovaný stroj na nebi nad Minskem neobjevil.

"Všechny trasy letů jsou monitorovány. Dnes (ve středu) nebyly zaregistrovány žádné případy narušení vzdušné hranice Běloruska zahraničními letadly," sdělili agentuře Interfax-Zapad v běloruském rezortu obrany.

"Narušení vzdušné hranice lehkým letadlem je teoreticky možné, ale do Minsku by bez povšimnutí sotva doletělo," dodal zástupce běloruských vzdušných sil ruské agentuře RIA Novosti.

Plyšový útok zosnovala reklamní agentura

Akci měla zorganizovat švédská reklamní firma Studio Total, která již v minulosti spolupracovala s běloruskou opozicí.

V polovině letošního února běloruští opozičníci na minském náměstí Nezávislosti, na němž se v roce 2010 uskutečnila masová demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb, instalovali plyšové hračky. Plyšáci držely miniaturní transparenty, vyzívající, mimo jiné, k propuštění politických vězňů.

Aktivista sdružení Mluv pravdu Pavel Vinogradov byl za tuto akci odsouzen na 10 dní za mřížemi.

Hračky se proti Alexandru Lukašenkovi spikly také v největším městě Minské oblasti, v Borisově. Koncem minulého měsíce tam protestovaly proti politickým represím.

 

Právě se děje

Další zprávy