Podpora na 99 týdnů. V USA schválili další zadlužení

ČTK ČTK
10. 3. 2010 21:45
Senát USA prodloužil podporu v nezaměstnanosti a daňové úlevy
Obyvatelé New Yorku čekají před pobočkou kanceláře NYCHires, která nabízí pracovní příležitosti.
Obyvatelé New Yorku čekají před pobočkou kanceláře NYCHires, která nabízí pracovní příležitosti. | Foto: Reuters

Washington - Americký Senát schválil ve středu prodloužení podpor v nezaměstnanosti až na 99 týdnů. Zároveň prodloužil i daňové úlevy pro jednotlivce i firmy. To by jim mimo jiné mělo pomoci přijímat více lidí.

Cílem opatření, jež bude během následujícího roku a půl americké daňové poplatníky stát zhruba 138 miliard dolarů, je bojovat s vysokou nezaměstnaností v zemi a jejími důsledky.

Kvůli vysokým nákladům zákona se jeho přijetí snažila zablokovat část republikánů. Podle nich norma příliš zvýší 12,5 bilionu dolarů vysoký dluh Spojených států.

"I když jsou tyto programy dobré pro váš stát, má senátor povinnost vstát a říct 'už dost'," řekl například republikánský senátor George Lemieux z Floridy. Podle něj je třeba skončit s utrácením na úkor budoucnosti amerických dětí.

Nakonec ale v Senátu převážili zastánci zákona.

Prezident Barack Obama v Oválné pracovně. Ilustrační snímek
Prezident Barack Obama v Oválné pracovně. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Kvůli jeho komplikovanému schvalování přišla část nezaměstnaných s koncem února o podporu, ale třeba i o příspěvky na zdravotní péči. Zákon stanovuje, že je dostanou zpětně.

"Tento zákon není nějaká technikálie. Tento zákon pomáhá skutečným lidem. Pokud bychom ho nepřijali, ocitli by se ve vážné situaci. Pokud bychom ho nepřijali, znamenalo by to ztracená pracovní místa," uvedl demokratický senátor Max Baucus.

Spojené státy se v důsledku hluboké hospodářské recese potýkají s nezvykle vysokým počtem lidí bez práce. V únoru činila míra nezaměstnanosti 9,7 procenta. Prezident Barack Obama považuje tvorbu pracovních míst za svůj hlavní úkol v letošním roce.

 

Právě se děje

Další zprávy