Planý pumový poplach vyvolala v letadle zhrzená milenka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 9. 2010 15:08
Pákistánské letadlo s 273 lidmi na palubě muselo v sobotu nouzově přistát ve Švédsku
Pákistánský Boeing 777 stojí na okraji runwaye na stockholmském letišti Arlanda poté, co z něj bylo evakuováno 273 cestujících. Jeden z cetujících měl mít podle varování u sebe údajně výbušninu. Jak se nyní ukazuje, za oznámením stála nenaplněná láska
Pákistánský Boeing 777 stojí na okraji runwaye na stockholmském letišti Arlanda poté, co z něj bylo evakuováno 273 cestujících. Jeden z cetujících měl mít podle varování u sebe údajně výbušninu. Jak se nyní ukazuje, za oznámením stála nenaplněná láska | Foto: Reuters

Stockholm - Za vším hledej ženu. A taky nenaplněnou lásku, chtělo by se doplnit poté, co vyplývají na povrch okolnosti falešného bombového poplachu, který v sobotu přiměl k nouzovému přistání ve Švédsku pákistánský dopravní letoun s 273 lidmi na palubě.

Podle informací švédského deníku Aftonbladet stojí za oznámením, že je na palubě letadla útočník s bombou, zhrzená milenka podezřívaného muže. Ten se totiž letěl do Pákistánu oženit, a tak se mu to opuštěná přítelkyně rozhodla "osladit".

Noviny se odvolávají na zdroje ve švédské policii, která tuto verzi odmítla oficiálně potvrdit.

Torontská přítelkyně dotyčného muže se údajně rozhodla zavolat policii a oznámit jí jak údajnou bombu, tak i jméno jejího "nositele". Očekávala, že muž z toho bude mít značné problémy a svatba tím může být zmařena. Podle kanadské policie první telefonát poskytl pouze mlhavé informace o jisté osobě s trhavinou na palubě letadla. Teprve po druhém hovoru získali policisté podrobnější údaje o identitě muže.

Protože v době konkrétnějšího udání se letoun Boeing 777 společnosti Pakistan International Airlines už blížil k evropskému vzdušnému prostoru, požádal kapitán po policejním varování švédské orgány o povolení nouzového přistání. Cestujícím bylo oznámeno, že je to kvůli technické závadě. Na stockholmském letišti Arlanda byl podezřelý muž zatčen a dlouho vyslýchán. Specialisté řadu hodin letadlo prohlíželi, nenašli však po výbušnině ani stopu.

S více než půldenním zpožděním pak letadlo s ostatními cestujícími zase Stockholm opustilo. Zadržený muž byl propuštěn, z neuvedených důvodů ale stejným strojem neodletěl.

Kanadská policie již v neděli večer oznámila, že v případu zahájila vyšetřování za šíření poplašné zprávy. V závažných případech za takový čin hrozí pachateli až trest vězení.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy