Peru ustoupilo indiánům. Zrušilo kontroverzní zákony

Roman Gazdík
19. 6. 2009 11:05
Vztahy mezi Peru a Bolívií se kvůli amazonské krizi ocitly na bodu mrazu
Zástupci peruánských indiánů čekají na setkání s premiérem Simonem.
Zástupci peruánských indiánů čekají na setkání s premiérem Simonem. | Foto: Reuters

Lima - Peruánský parlament po pětihodinové debatě zrušil dva kontroverzní zákony, kvůli kterým místní indiáni rozpoutali demonstrace při nichž zemřelo nejméně 34 lidí.

Protesty peruánských indiánů proti předávání amazonské půdy zahraničním společnostem se už předtím staly předmětem vyhroceného mezinárodního sporu.

Peruánská vláda odvolala svého velvyslance z Bolívie a peruánský ministr zahraničí dokonce nazval bolivijského prezidenta Eva Moralese "nepřítelem Peru." Vztahy mezi zeměmi jsou na tom nyní nejhůře za mnoho let.

Morales: je to genocida

Ve sporu mezi Limou a peruánskými indiány se totiž Morales příkrými slovy postavil na stranu demonstrantů. Peruánský premiér Yehude Simon mezitím oznámil, že má v úmyslu rezignovat.

"Jsem přesvědčen, že to, co se děje v Peru, je genocida původního obyvatelstva skrze dohodu o zóně volného obchodu: privatizace a předávání jihoamerické amazonské džungle nadnárodním korporacím," prohlásil Morales o víkendu.

V úterý Peru odvolala z Bolívie velvyslance. Podle následného prohlášení ministra zahraničí Josého Garcíí Belaúndeho slova bolivijského prezidenta svědčí o "pokračujícím vměšování bolivijské vlády do vnitřních záležitostí země."

Evo Morales při zpěvu bolivijské hymny
Evo Morales při zpěvu bolivijské hymny | Foto: Reuters

"Prezident Evo Morales nejen vyjádřil solidaritu s právy domorodého obyvatelstva, ale šel o krok dále, protože vyzval k odporu, rebelii a uskutečnění revoluce," řekl García Belaúnde.

Morales, který je prvním bolivijským prezidentem indiánského původu, stál na straně protestujících už od začátku. Rodák z provincie Oruro je dlouhodobým kritikem působení Spojených států v regionu, otevírání dveří nadnárodním společnostem i Garcíovy pravicové politiky.

Garcíovy problémy

Podle oficiálních statistik zahynulo na severovýchodě Peru předminulý týden při střetech mezi policií a indiány 34 lidí. Protestující však hovoří o desítkách dalších mrtvých.

Důvodem demonstrací, které začaly v dubnu, jsou vládní dekrety umožňující naplnění dohody o vytvoření zóny volného obchodu se Spojenými státy. Dovolují zahraničním těžařským společnostem těžbu na 70 procentech peruánské Amazonie.

Podle peruánské ústavy musejí být domorodci v těchto případech konzultováni, to však vláda prezidenta Alana Garcíi neučinila.

García není v místních indiánských srdcích dobře zapsán už od osmdesátých let, kdy byl prezidentem poprvé. Během občanské války s maoistickou Světlou stezkou tehdy armáda zabila tisíce indiánských vesničanů, které podezřívala z pomáhání povstalcům.

Zabíjení začalo, když se policie pokusila rozehnat demonstranty blokující silnici
Zabíjení začalo, když se policie pokusila rozehnat demonstranty blokující silnici | Foto: Reuters

Premiér rezignuje, zákony končí

Indiáni nyní volají po Garcíove odchodu a rezignaci ministryně vnitra Mercedes Cabanillové a premiéra Yehude Simona. Poslední z nich se už omluvil za to, že se vláda nepokusila před prosazením kontroverzních zákonů získat podporu domorodců a v úterý také oznámil svou rezignaci, jakmile se situace uklidní. 

Peruánský parlament ve čtvrtek po pětihodinové debatě zrušil dva nejproblematičtější zákony a analytici očekávají další vládní rošády. García, jehož podpora se pohybuje okolo 30 procent, se zřejmě zbaví některých ministrů, aby svůj obraz vylepšil.

Stále totiž doufá, že zahraniční společnosti těžící kovy, ropu a dřevo do peruánské Amazonie přitáhne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy