Periskop: Prezident nevyšel, tak chce Kňažko vést Bratislavu

Přenos skončil
Pátek 30. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Únos emírů

Neznámí ozbrojenci dnes na severovýchodě Nigérie unesli dva tradiční islámské vládce – emíra z Gwozy a emíra z Uby.

Úřady se podle agentury Reuters domnívají, že jde o akci teroristické organizace Boko Haram. Armáda už prý na jejich záchranu vyslala do oblasti vojáky.

Tradiční nigerijští vládci odvozují své tituly od panovníků nezávislých států, které existovaly před vznikem moderní Nigérie. Ačkoli nemají žádnou formální moc, často mají značný vliv.

Foto: Reuters

Výchovná procházka

Americká soudkyně na Havaji udělila roční podmínku a pokutu 200 dolarů (přes 4000 Kč) muži, který vysadil svého syna z auta a z výchovných důvodů ho za trest nechal ujít míli, tedy 1,6 kilometrů ze školy domů.

Podle soudkyně Kathleen Watanabeové šlo o "zastaralý" trest, který již není vhodný, uvedla agentura AP.

Soudkyně muži rovněž nařídila navštívit kurzy rodičovství.

Juncker místo Barrosa?

Německá kancléřka Angela Merkelová podpořila na místo po José Manuelu Barrosovi dlouholetého lucemburského expremiéra.

"Evropská lidová strana se stala nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu, a proto nyní vedu rozhovory právě v tom smyslu, aby se Jean-Claude Juncker stal předsedou Evropské komise," řekla na Německých katolických dnech v Řezně.

Jean-Claude Juncker, kandidát na šéfa Evropské komise.
Jean-Claude Juncker, kandidát na šéfa Evropské komise. | Foto: Reuters

Kňažko primátorem?

Slovenský herec a neúspěšný prezidentský kandidát Milan Kňažko dnes oznámil, že v podzimních komunálních volbách se bude ucházet o post primátora Bratislavy.

Coby nezávislý kandidát chce na svou stranu získat zejména sympatizanty roztříštěné pravice.

Primátoři měst a starostové obcí na Slovensku jsou voleni přímo občany. V jednokolové volbě uspěje kandidát, který získá nejvíce hlasů.

Milan Kňažko přemýšlející.
Milan Kňažko přemýšlející. | Foto: Ludvík Hradilek

Toskánský padělek

Italská policie zabavila při několika zátazích více než 30 000 lahví vína s padělanými etiketami věhlasných značek, na němž mohli podvodníci vydělat stovky tisíc eur.

Stolní vína nízké kvality totiž stočili do lahví, které měly podle etiket skrývat ceněná toskánská vína Brunello di Montalcino či Chianti, informovala AFP.

Na možný podvod upozornili úřady spotřebitelé.

Zmařený útok

Izraelští vojáci na západním břehu Jordánu zadrželi mladého Palestince s pásem výbušnin na těle.

Podařilo se jim tak podle policejního mluvčího předejít sebevražednému útoku, který by byl první za mnoho let.

Asi dvacetiletý muž byl podle agentury Reuters zadržen poblíž Nábulusu: pozornost vojáků vyvolal zimníkem, který měl na sobě navzdory horku.

Zemětřesení v Číně

Nejméně 33 zraněných si dnes podle agentury AP vyžádalo středně silné zemětřesení, které zasáhlo jihozápadní oblast Číny u hranic s Barmou.

Americká geologická služba USGS oznámila, že zemětřesení mělo sílu 5,9 stupně, podle čínské monitorovací agentury dosáhla síla otřesů 6,1 stupně.

Pět z 33 zraněných je ve vážném stavu, uvedly místní úřady.

Foto: Reuters

Kdo s koho?

Edward Snowden a jeho bývalý zaměstnavatel - americká tajná služba NSA - se hádají. Whistleblower totiž prohlásil, že opakovaně interně vznášel námitky proti programu sledování.

NSA ale tvrdí, že má jen jediný e-mail, ve kterém žádá o "vyjasnění" právní otázky k výukovým materiálům, napsala agentura AP.

Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

Nejošklivější žena světa

Lizzie Velasquezová, která je někdy nazývána "nejošklivější ženou na světě", chce natočit autobiografický dokument a bojovat tak proti šikaně.

Žena trpící vzácnou nemocí nikdy nebude vážit přes 30 kilo a je slepá na jedno oko. Sama má tedy zkušenosti se šikanou a v dokumentu chce ukázat, že člověk může překonat opravdu vše, řekla v Texasu agentuře AP.

Do 31. května běží kampaň, jejímž cílem je vybrat finanční prostředky pro vznik dokumentu provizorně nazvaného "The Lizzie Project". Zatím se vybralo přes 123 000 dolarů (tedy 2,5 milionu korun), potřebná částka činí 180 000.

Cyklista-znásilňovač

Moskevská policie zatkla sedmašedesátiletého Valerije Makarenkova, který je podezřelý, že pod maskou náruživého cyklisty téměř po tři desetiletí přepadával ženy na jihovýchodě ruské metropole.

Podle agentury ITAR-TASS prý byli ruští vyšetřovatelé pachateli 90 znásilnění z let 1997 až 2014 na stopě několik let, než jej konečně dopadli.

Epidemie spalniček

Spojené státy se potýkají s šířící se nákazou spalniček, které se do země dostaly ze zahraničí.

Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) bylo od počátku roku zaznamenáno 307 případů, což je více než běžně za celý rok. Infekce si prozatím nevyžádala žádné oběti.

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 30. 5. 2014 17:20
 

Právě se děje

Další zprávy