Periskop: USA chtěly komunismus na Kubě rozložit "Twitterem"

Přenos skončil
Čtvrtek 3. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Boje v Iráku

Iráčtí vojáci dnes v bojích jižně od Bagdádu zabili 40 členů radikální organizace Islámský stát v Iráku a Levantě. S odvoláním na irácké ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AFP.

V boji zemřel také jeden armádní důstojník. Podle ministerstva bylo dějištěm město Júsufíja ležící asi 15 kilometrů na jih od irácké metropole. Vojáci tam zabavili dva těžké kulomety, pět granátometů a další zbraně.

Do hledání letadla se zapojila i jaderná ponorka

Malajsijský premiér Najib Razak dnes na návštěvě v Austrálii slíbil, že jeho země pátrání nevzdá, dokud nebudou nalezeny odpovědi ohledně zmizení stroje.

Do hledání boeingu 777 se dnes podle agentury Reuters připojila i jaderná ponorka britského námořnictva.

Do operace  je denně nasazováno zhruba 20 lodí a letadel, která zkoumají oblast Indického oceánu asi 1700 kilometrů západně od Perthu, kde podle vyšetřovatelů letadlo s největší pravděpodobností spadlo. Hledání se účastní sedm zemí.

"Kubánský Twitter"

Americká vláda zosnovala plán, jak pomocí mladých Kubánců podkopat komunistickou vládu na největším ostrovním státě v Karibiku.

Projekt primitivní sociální sítě, „kubánského Twitteru“, který fungoval přes dva roky, byl podle informací agentury AP vystavěn pomocí utajovaných firem a financován skrze zahraniční banky, aby jeho kořeny nešly vystopovat.

Tzv. ZunZeneo měl desetitisícům lidí pomoci obejít přísnou vládní kontrolu na internetu a později je tlačit do opozice vůči kubánskému režimu, píše agentura.

Jan Pavel II. v muzikálu

V Krakově na krátkou chvíli znovu ožil papež Jan Pavel II., tedy alespoň jeho muzikálová podoba.

Dvouhodinová premiéra italského muzikálu nazvaného "Karol Wojtyla. Skutečná historie" zachycuje život slavného Poláka od narození v polských Wadowicích až do jeho zvolení hlavou římskokatolické církve.

Podívanou v italském jazyce podle ČTK příznivě hodnotili diváci i kritika. Od smrti Jana Pavla II. dnes uplynulo devět let.

Poprvé po sedmi letech

Americká armáda má - navzdory událostem z Fort Hood - malý důvod k oslavě. Letos v březnu nepřišla v Afghánistánu o jediného muže.

A jak upozornil Pentagon, je to poprvé od ledna 2007. US Army má momentálně pod Hindúkušem 33 000 lidí.

Libanon před kolapsem

V Libanonu už pobývá více než milion Syřanů, a tvoří tak čtvrtinu obyvatel. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky hovoří o katastrofálním rekordu, kvůli němuž je země na pokraji svých možností a hrozí jí kolaps.

"Tři roky po zahájení konfliktu v Sýrii se stal Libanon nejzatíženější zemí co do počtu uprchlíků na jednoho obyvatele. V dubnu 2012 tam bylo 18 000 Syřanů, o rok později 356 000 a nyní je jich milion."

Nebezpečná konina

Pět mrtvých si doposud vyžádala konzumace závadného koňského masa na Filipínách.

Majitelé zvířata, která uhynula z neznámé příčiny, odvezli na jatka a jejich maso rozdali lidem. Mezi oběťmi je podle agentury AFP i jeden z původních vlastníků koní.

Nebezpečí u protinožců

Australské Brisbane se stává nebezpečným místem. Za poslední čtyři měsíce tam byli brutálně zavražděni čtyři zahraniční studenti. Poslední obětí se stala 21letá Francouzka, jejíž nahé tělo bylo objeveno v parku poblíž jejího bytu.

"Předpokládáme, že příčinou smrti bylo poranění mozku tupým úderem. Byl to velmi agresivní útok," řekl novinářům policejní inspektor Rod Kemp.

Pachatelé všech tří starších případů už byli dopadeni a neexistuje žádný náznak, že by smrt zahraničních studentů něco spojovalo, dodal.

Mariňáci do Rumunska

Spojené státy rozšíří svůj evropský 500členný vojenský kontingent určený k zásahům v krizových oblastech o 175 vojáků, napsala agentura Reuters.

Posily budou podle Pentagonu rozmístěny na základně v Rumunsku. A údajně nijak nesouvisí se současnou krizí na Ukrajině.

Voják americké pěchoty odpočívá během noční mise poblíž tábora Honaker Miracle v údolí Peš. 12. srpen 2009.
Voják americké pěchoty odpočívá během noční mise poblíž tábora Honaker Miracle v údolí Peš. 12. srpen 2009. | Foto: Reuters
Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 3. 4. 2014 15:37
 

Právě se děje

před 4 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy