Periskop: A po mamutech naklonujeme Johna Lennona

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
23. 8. 2013 16:14
Pátek 23. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Výtka pro blogera

Jen na důraznou slovní výtku se zatím ruská volební komise omezila ve vztahu k blogerovi Alexeji Navalnému, jehož kampaň před volbami moskevského starosty vyvolává kritickou pozornost úřadů.

Opoziční aktivista, který neváhá ostře kritizovat politický systém vytvořený šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, zatím smí v kampani k zářijovým volbám pokračovat. Jeho osud je ale podle médií nejistý.

Navalnyj je obviňován, že pravidla volební kampaně porušuje. Volební komise Navalného označila za "mladého a nezkušeného" muže, nad jehož prohřešky je zatím možné přimhouřit oči. Favoritem moskevských voleb je dosavadní starosta Sergej Sobjanin, napsala ČTK.

Rozděleni válkou

Rodiny, které před více než půl stoletím rozdělila korejská válka, se těší na shledání se ztracenými příbuznými. KLDR a Jižní Korea totiž zahájily přípravné rozhovory o sjednocování rozdělených rodin. Zástupci Červeného kříže se v pátek setkali v pohraniční vesnici Pchanmundžom.

Poslední rodinná shledání se konala v říjnu roku 2010. V Jižní Koreji se k tomu příštímu zaregistrovalo přes 70 000 rodin. Setkání by se mohlo uskutečnit letos v září během tradičního festivalu.

Obě země jsou vzájemně stále ve válce, protože korejský konflikt v 50. letech minulého století skončil příměřím, ne mírovou dohodou, připomenul server BBC.


Žádný troškař

Obžalobě v USA čelí muž ze Sierra Leone, který se agentům pracujícím v utajení pokusil prodat 1000 tun uranu, o němž si myslel, že bude přepraven do Íránu. Třiatřicetiletý Patrick Cambell byl zatčen na letišti JFK v New Yorku, měl u sebe vzorek toxické látky.

Muž skočil agentům na návnadu, když v květnu odpověděl na nastražený inzerát na internetových stránkách Alibaba.com. Hrozí mu až 20 let vězení a pokuta milion dolarů, napsala agentura Reuters.

Doživotí pro vraha

Belgorodský vrah Sergej Pomazun odešel od soudu s doživotním trestem. V centru města na jihozápadě Ruska letos v dubnu během divoké palby zabil šest lidí.

V obchodě se zbraněmi zastřelil dva prodavače a jednoho kupujícího. Na ulici pak zabil tři náhodné kolemjdoucí, z toho dvě studentky nedaleké školy. Pomstil se údajně za to, že mu vzhledem k jeho zločinecké minulosti personál obchodu odmítl prodat munici.

Jednatřicetiletý čtyřikrát trestaný recidivista má navíc pozůstalým vyplatit kompenzaci tři miliony rublů (asi 1,7 milionu Kč). Po vynesení rozsudku Pomazun soudu pohrozil odvetou, uvedla ČTK.

Naklonuje zubař brouka?

Před dvěma roky zaplatil v aukci bezmála 600 tisíc korun za zkažený zub Johna Lennona. Nyní kanadský zubař Michael Zuk oznámil, že s ním má velké plány.

Vzácnou relikvii odevzdal americké laboratoři, která se pokouší zjistit, zda z ní dokáže extrahovat DNA. Pokud to půjde, rád by legendárního brouka naklonoval. "Když vědci mohou klonovat mamuty, měl by být dalším na řadě John Lennon," tvrdí Zuk na svém webu.

Invaze koček

Finanční krize může mít nejrůznější dopady. Například na Kypru se kvůli ní přemnožily toulavé kočky. Země totiž omezila prostředky na sterilizaci.

"Pokud se kočky budou dál nekontrolovaně množit, budou se občané muset vypořádat s koťaty jakýmkoliv způsobem, jaký považují za vhodný," obává se šéfka Sdružení pro prevenci krutosti vůči zvířatům Tula Pojadziová.

Deník Cyprus Mail upozorňuje, že kočky jsou velmi plodné - za jediný rok dokáže každá vrhnout třikrát až po osmi mláďatech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy