Peking ukázal největší letištní terminál světa

man
29. 2. 2008 16:50
Jde zároveň o největší zastřešenou budovu planety
Foto: Reuters

Peking - Součástí příprav na blíží se olympijské hry je i rekonstrukce pekingského letiště. Dosavadní dva terminály - jeden z padesátých a druhý z devadesátých let - dávno nestačily odbavovat cestující.

Čína tak dnes otevřela nový, třetí terminál. A vzala to od podlahy. Jde o největší letištní terminál světa a podle jeho architekta Normana Fostera i o největší zastřešenou budouvu planety.

Plocha nové části letiště je srovnatelná se 170 fotbalovými hřišti. Pokud se člověk rozhodne jít z jednoho konce na druhý, urazí přes tři kilometry.

"Z jednoho konce budovy nedohlédnete na druhý," uvedl architekt Foster. Ten se v minulosti podílel například na rekonstrukci budovy Říšského sněmu v Berlíně nebo fotbalového stadiónu Wembley v Londýně.

Projekt přišel na 2,7 miliard dolarů, stavba od základů až po dnešní otevření trvala čtyři roky. Její tvůrci se údajně inspirovali tradiční čínskou architekturou. Kromě skla a oceli tak letišti vévodí sloupy v rudé barvě a pozlacené prvky ve střeše.

Návštěvník se tak přes modernost budovy má cítit jako v tradičních císařských palácích a čínských chrámech. Hlady u toho rozhodně nezůstane: na výběr je čtyřiašedesát restaurací.

Jak už to v Číně bývá, stavba si vyžádala zničení mnoha obytných domů a přestěhování lidí, kteří v nich žili. Podle agentury AP takto přišlo kvůli rozšíření letiště o střechu nad hlavou zhruba deset tisíc lidí.

Foto: Reuters

Zatím není jasné, nakolik bude v prvních dnech vše fungovat tak, jak má. První dny velkých letišť v Asii totiž bývají ve znamení chaosu, ztracených zavazadel a selhávající techniky.

Tak tomu bylo například po otevření letiště Chek Lap Kok v Hongkongu v roce 1998 a před dvěma lety i na letišti Suvarnabhumi v Bangkoku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy