Princ Charles vyhlásil bojkot olympiády. Kvůli Tibetu

man
28. 1. 2008 15:20
Britský následník trůnu do Pekingu nepojede
Princ Charles
Princ Charles | Foto: Reuters

Peking - Na slavnostní zahájení olympijských her se obvykle sjíždí velké množství hlav států, politiků a dalších známých osobností.

Slavnostní ceremoniál na olympijském stadiónu v Pekingu se ale 8. srpna uskuteční bez přítomnosti následníka britského trůnu prince Charlese.

Jeho kancelář v pondělí oznámila, že bude hry na protest proti porušování lidských práv a situaci v Tibetu bojkotovat. Charlese, který je dlouholetým přítelem tibetského duchovního vůdce dalajlamy, k bojkotu vyzvala otevřeným dopisem organizace Free Tibet.

Dále čtěte: Ukážeme vám, co jsme zač, slibuje Čína světu před olympiádou

Z princovy kanceláře se aktivistům dostalo odpovědi, že následník trůnu na zahájení her rozhodně nepřijede. Free Tibet oslovila i další státníky a osobnosti, jejich jména ale nezveřejnila.

V kampani požadující bojkot her se mimořádně silně angažuje americká herečka Mia Farrowová, která obviňuje Peking, že pomáhá financovat genocidu v Dárfúru. Až dvě třetiny súdánského ropného exportu směřují právě do Číny.

Peking kromě toho prostřednictvím státního energetického konsorcia vlastní 40procentní podíl v největší těžařské společnosti, která v Súdánu působí.

Zahajovací ceremoniál se uskuteční na stadiónu
Zahajovací ceremoniál se uskuteční na stadiónu | Foto: Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí zatím na Charlesův krok nereagovalo.Už dříve ale uvedlo, že "některé skupiny se snaží hry zpolitizovat" a že "žádná země není bez chyb a problémů v oblasti lidských práv".

Charles byl v roce 1997 osobně přítomen ceremoniálu, kterým Británie předávala Hongkong do rukou Číny.

Čínská armáda vnikla do Tibetu v roce 1951 a o osm let později tam potlačila povstání. Dalajlama uprchl a žije od té doby v exilu v Indii. Nepožaduje už nezávislost Tibetu, jen jeho autonomii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy