Pátrání v parku Yellowstone, medvědici usvědčila DNA

Václav Viták
5. 10. 2011 19:20
Medvědici, spojenou se smrtí dvou turistů, usvědčil rozbor DNA

Yellowstone - Yellowstoneský národní park utratil medvědici, podezřelou ze smrtelného útoku na turistu. Rozhodl se tak poté, co analýza DNA prokázala, že byla na "místě činu".

Medvědice v Yellowstone útočila už měsíc předtím. V červenci zabila u Wapiti Lake sedmapadesátiletého turistu Briana Matayoshiho a poté napadla i jeho ženu.

Ta ale měla štěstí; rozlícené zvíře ji sice dohnalo, ale zakouslo se jen do batohu, který měla na zádech. Pak medvědice Marylyn Matayoshiovou zvedla a praštila s ní o zem. Žena zůstala ležet bez hnutí a díky tomu zřejmě přežila.

Šelma se po incidentu vrátila ke svým dvěma mláďatům. Pracovníci parku snadno zjistili, o kterou samici šlo, protože žena si všimla výrazných bílých míst v její srsti.

Pachatelku červencového útoku ale nechali zaměstnanci Yellowstone naživu. Medvědice zaútočila z přirozených důvodů, neboť chránila svá medvíďata, vysvětlili.

Srpnové napadení, při němž zemřel devětapadesátiletý John Wallace, už vyhodnotili jinak.

Analýza DNA medvědici usvědčila, že byla na místě činu.
Analýza DNA medvědici usvědčila, že byla na místě činu. | Foto: Reuters

Mnoho "podezřelých"

Wallace se po parku pohyboval sám, napadení nebyli přítomni žádní svědci. Muž zemřel v Hayden Valley asi třináct kilometrů od místa, kde v červenci medvědice zabila Briana Matayoshiho.

Když bylo Wallaceovo tělo o den později nalezeno, pustili se pracovníci parku do vyšetřování, připomínajícího spíše práci kriminalistické laboratoře než tradiční hon na medvěda.

Situaci jim komplikovala skutečnost, že v blízkosti těla ležely také zdechliny dvou bizonů, které přímo k "místu činu" přilákaly hned celou řadu medvědů. Několik z nich pak zřejmě hodovalo i na mrtvém muži.

Vyšetřovatelé proto odebrali na místě činu vzorky medvědích chlupů a exkrementů, aby mohla být provedena analýza DNA.

Pracovníci parku původně nepodezřívali z útoku na Wallacea medvědici, která o měsíc dříve zabila turistu Matayoshiho, protože na místě činu nenalezli stopy žádných medvíďat.

Ortel smrti

Rozbor DNA ale prokázal, že právě tato medvědice se v inkriminovaný čas jednoznačně vyskytovala i v místě napadení Wallacea. Stopy jejích medvíďat zřejmě zahladila bouře, která se později přehnala nad údolím.

I když vyšetřovatelé nedokázali určit, zda muže opravdu napadla a zabila právě ona, fakt, že byla na místě činu, pro ni znamenal ortel smrti.

Tentokrát už byla odchycena a utracena a její mláďata převezena do zoo pro medvědy a vlky v západním Yellowstone.

Sedm dalších medvědů, které pracovníci v rámci vyšetřování odchytili, aby mohli porovnat jejich DNA s nalezenými vzorky, dostalo obojky s vysílačkami a poté se mohlo vrátit zpátky do přírody.

Grizzlyům se v poslední době v Yellostownském národním parku daří. Jejich počty jsou rekordní, podle odhadů jich tam žije na šest stovek.

Právě to ale zároveň vede k rekordnímu počtu střetů mezi rostoucí medvědí populací a lidmi. Těch menších, které neskončily smrtelným zraněním člověka, bylo podle pracovníků parku jen loni 295.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy