Pátrání v parku Yellowstone, medvědici usvědčila DNA

Václav Viták
5. 10. 2011 19:20
Medvědici, spojenou se smrtí dvou turistů, usvědčil rozbor DNA

Yellowstone - Yellowstoneský národní park utratil medvědici, podezřelou ze smrtelného útoku na turistu. Rozhodl se tak poté, co analýza DNA prokázala, že byla na "místě činu".

Medvědice v Yellowstone útočila už měsíc předtím. V červenci zabila u Wapiti Lake sedmapadesátiletého turistu Briana Matayoshiho a poté napadla i jeho ženu.

Ta ale měla štěstí; rozlícené zvíře ji sice dohnalo, ale zakouslo se jen do batohu, který měla na zádech. Pak medvědice Marylyn Matayoshiovou zvedla a praštila s ní o zem. Žena zůstala ležet bez hnutí a díky tomu zřejmě přežila.

Šelma se po incidentu vrátila ke svým dvěma mláďatům. Pracovníci parku snadno zjistili, o kterou samici šlo, protože žena si všimla výrazných bílých míst v její srsti.

Pachatelku červencového útoku ale nechali zaměstnanci Yellowstone naživu. Medvědice zaútočila z přirozených důvodů, neboť chránila svá medvíďata, vysvětlili.

Srpnové napadení, při němž zemřel devětapadesátiletý John Wallace, už vyhodnotili jinak.

Analýza DNA medvědici usvědčila, že byla na místě činu.
Analýza DNA medvědici usvědčila, že byla na místě činu. | Foto: Reuters

Mnoho "podezřelých"

Wallace se po parku pohyboval sám, napadení nebyli přítomni žádní svědci. Muž zemřel v Hayden Valley asi třináct kilometrů od místa, kde v červenci medvědice zabila Briana Matayoshiho.

Když bylo Wallaceovo tělo o den později nalezeno, pustili se pracovníci parku do vyšetřování, připomínajícího spíše práci kriminalistické laboratoře než tradiční hon na medvěda.

Situaci jim komplikovala skutečnost, že v blízkosti těla ležely také zdechliny dvou bizonů, které přímo k "místu činu" přilákaly hned celou řadu medvědů. Několik z nich pak zřejmě hodovalo i na mrtvém muži.

Vyšetřovatelé proto odebrali na místě činu vzorky medvědích chlupů a exkrementů, aby mohla být provedena analýza DNA.

Pracovníci parku původně nepodezřívali z útoku na Wallacea medvědici, která o měsíc dříve zabila turistu Matayoshiho, protože na místě činu nenalezli stopy žádných medvíďat.

Ortel smrti

Rozbor DNA ale prokázal, že právě tato medvědice se v inkriminovaný čas jednoznačně vyskytovala i v místě napadení Wallacea. Stopy jejích medvíďat zřejmě zahladila bouře, která se později přehnala nad údolím.

I když vyšetřovatelé nedokázali určit, zda muže opravdu napadla a zabila právě ona, fakt, že byla na místě činu, pro ni znamenal ortel smrti.

Tentokrát už byla odchycena a utracena a její mláďata převezena do zoo pro medvědy a vlky v západním Yellowstone.

Sedm dalších medvědů, které pracovníci v rámci vyšetřování odchytili, aby mohli porovnat jejich DNA s nalezenými vzorky, dostalo obojky s vysílačkami a poté se mohlo vrátit zpátky do přírody.

Grizzlyům se v poslední době v Yellostownském národním parku daří. Jejich počty jsou rekordní, podle odhadů jich tam žije na šest stovek.

Právě to ale zároveň vede k rekordnímu počtu střetů mezi rostoucí medvědí populací a lidmi. Těch menších, které neskončily smrtelným zraněním člověka, bylo podle pracovníků parku jen loni 295.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy