Pásmo Gazy bude do pěti let neobyvatelné, varuje OSN

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 9. 2015 20:00
Tři vojenské akce během šesti let a osm let ekonomické blokády uvrhlo palestinské území na břehu Středozemního moře do hluboké krize.
Z následků konfliktů se Pásmo Gazy vzpamatovává jen velmi těžce.
Z následků konfliktů se Pásmo Gazy vzpamatovává jen velmi těžce. | Foto: Reuters

New York - Krize v palestinském, konflikty poznamenaném Pásmu Gazy se podle odborníků horší a může vyústit v úplnou devastaci oblasti.

Vyplývá to ze zprávy OSN, podle které by mohla být tato část palestinské autonomní oblasti - budou-li v oblasti přetrvávat současné ekonomické trendy - do roku 2020 neobyvatelná.

Během posledních šesti let Pásmo Gazy zažilo tři vojenské operace, které snížily jeho schopnost nejen vyvážet, ale i vyrábět pro vlastní trh a zpustošily už tak oslabenou infrastrukturu.

V kombinaci s izraelskou ekonomickou blokádou, která byla na území uvalena před osmi lety, nejsou vyhlídky na obnovu a hospodářské oživení oblasti vůbec příznivé.

Poslední vyústění konfliktu v roce 2014 zasáhlo jeho obyvatele tak vážně, že podle odborníků způsobilo úpadek, jenž by mohl být nevratný. Jeho následkem bylo vysídlení 500 000 lidí a zničení 148 škol a patnácti nemocnic. Velká část území byla zcela zdevastována.

Zpráva OSN hovoří o úpadku. Rozvoj oblasti není jen pozastaven, ale přímo obrácen a celá situace se naopak horší.

V Pásmu Gazy žije 1,8 milionu Palestinců. Podle odhadů OSN jich v roce 2014 bylo 44 procent nezaměstnaných, což je nejvyšší míra nezaměstnanosti na světě. HDP kleslo v loňském roce o 15 procent.

Nejen životní úroveň, ale i zdraví Palestinců žijících na území Gazy je horší, než bylo před dvaceti lety. Polovina jich přijímá potravinovou pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy