Paralen může skrytě ničit játra. Stačí pár tablet navíc

Petr Jemelka Petr Jemelka, Jakub Novák
23. 11. 2011 18:00
Opakované lehké předávkování nemusí uživatel ani lékař vůbec zpozorovat
S paracetamolem opatrně.
S paracetamolem opatrně. | Foto: Aktuálně.cz

Edinburgh - I mírné předávkování běžnými léky proti bolesti a horečce s obsahem paracetamolu může mít fatální následky.

Lehké předávkování se totiž těžko rozpozná. Lidé přitom často užívají nadměrné množství léků, typicky používaných ke zmírnění potíží při chřipce a nachlazení, a to opakovaně.

Chronické nadužívání paracetamolu, který v Česku obsahují například léky prodávané pod obchodními názvy Paralen, Coldrex nebo Panadol, však může vážně poškodit játra, nebo být příčinou vzniku mozkových problémů.

S takovým varováním přišli skotští vědci z univerzity v Edinburghu. O jejich studii, zveřejněné v odborném periodiku British Journal of Clinical Pharmacology, informoval server BBC.

"Závěr je naprosto jednoznačný. Pokud si pravidelně berete větší dávky, nedosáhnete kýženého účinku, ale vážně si uškodíte. K lehkému předávkování dochází velice často, užíváte-li více léků na nachlazení. Řada z nich totiž paracetamol obsahuje," vysvětluje jeden z autorů studie Kenneth Simpson.

Dodržovat dávkování

To, že pacient paracetamol chronicky nadužívá, nemusí rozpoznat ani on, ani jeho lékař. Běžné krevní testy totiž lehké předávkování neodhalí a potíže s játry se projeví, až když je příliš pozdě.

Lidé často užívají nadměrné množství léků, typicky používaných ke zmírnění potíží při chřipce a nachlazení.
Lidé často užívají nadměrné množství léků, typicky používaných ke zmírnění potíží při chřipce a nachlazení. | Foto: Isifa/Thinkstock

Silné předávkování paracetamolem potom může mít rychlé a vážné důsledky. Může se projevovat nadměrným krvácením, otoky mozku nebo poruchami jeho funkce, nízkou hladinou cukru a v extrémním případě až smrtí.

"Je to jednoduché: pokud vám paracetamol nezabírá, namísto toho, abyste si vzali další prášek, kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka a domluvte se na alternativní léčbě," radí profesor Roger Knaggs z Královské farmaceutické společnosti.

Přijde šetrnější lék?

V budoucnosti by ale mohli mít po starostech i netrpěliví, rad nedbající lidé, kteří při obtížích polykají jeden prášek za druhým.

Švédsko-britsko-francouzský výzkumný tým ve studii publikované v časopise Nature Communications ukázal, jakým způsobem zřejmě paracetamol v těle působí.

Hlavní úlohu hraje bílkovina zvaná TRPA1. Stejný mechanismus ale funguje třeba i v případě tlumení bolesti s pomocí THC - účinné látky obsažené v konopí. Možná právě toto zjištění otevře cestu k vývoji šetrnějšího způsobu potlačování bolesti.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy