Čekáte dítě? Vyhněte se ibuprofenu

Jakub Novák
8. 9. 2011 12:05
V případě léků proti bolesti je lepší volbou třeba paracetamol
Foto: Reuters

Montreal - Léky jako ibuprofen , diklofenak, celecoxib (celebrex) nebo naproxen zvyšují riziko potratu, a to až 2,4krát.

Na jejich nežádoucí účinky upozornily už studie staršího data, ukazující na souvislost mezi používáním léčiv a výskytem vrozených deformací. Ibuprofen a podobné látky by se proto v těhotenství měly používat s maximální opatrností.

"Nevinný" ibuprofen?

Takové jsou alespoň závěry kanadských a francouzských vědců z University of Montreal a École Nationale de la Statistique et de l'Analyse de l'Information v Rennes, jejichž studie byla publikována v časopise CMAJ (Canadian Medical Association Journal).

Zmíněná léčiva, patřící do skupiny takzvaných neaspirinových nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), patří k jedněm z nejčastěji předepisovaných během těhotenství.

Ačkoliv už delší dobu panují obavy a nejistota ohledně rizik spojených s jejich požíváním, výsledky studií, které se této problematice věnovaly, zatím nebyly jednoznačné.

Vyhněte se zejména diklofenaku

"Používání neaspirinových NSAID během časných fází těhotenství je spojeno se statisticky významným rizikem spontánního potratu," píše doktorka Anick Bérardová z University of Montreal, jejíž tým novou kanadsko-francouzskou studii vypracoval.

"Jasně jsme pozorovali, že riziko spontánního potratu bylo spojeno s užíváním diklofenaku, naproxenu, celecoxibu, ibuprofenu a rofekoxibu - a to jak samostatně, tak v kombinacích, což naznačuje, že tento efekt je společný pro celou tuto skupinu léčiv," dodala vědkyně.

V rámci studie vědci porovnávaly 4705 žen, které potratily a z nichž 352 (7,5 %) bralo některý z výše zmíněných léků proti bolesti.

Ženy ve věku mezi 15 a 45 lety byly porovnávány se vzorkem více jak 47 tisíc žen, které dítě úspěšně donosily a z nichž 2,6 % bralo některý z těchto léků.

Paracetamol jako bezpečnější volba

Největší riziko bylo spojené s užíváním samotného diklofenaku, nejmenší naopak s rofekoxibem; souvislost mezi velikostí dávky těchto léčiv a rizikem potratu však zjištěna nebyla.

Podle odborníků z Royal College of Midwives (RCM) a Royal Pharmaceutical Society (RPS), které citoval deník Guardian, by se měly ženy v těhotenství - i přesto, že riziko potratu je stále poměrně malé - celé skupiny těchto léčiv vyvarovat.

Nejbezpečnější alternativní volbu pro ně tak představuje paracetamol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy