Palinová ve stopách Hillary: nafukuje své zkušenosti

15. 9. 2008 14:33
Viceprezidentská kandidátka (ne)byla v Iráku a v Irsku
Nikoliv Hillary, ale Palinová by se mohla stát první prezidentkou USA. Její nezkušenost však mnohé Američany znepokojuje
Nikoliv Hillary, ale Palinová by se mohla stát první prezidentkou USA. Její nezkušenost však mnohé Američany znepokojuje | Foto: Reuters

Praha - Snaha dosáhnout na nejvyšší politické funkce může někdy v USA tak trochu připomínat debaty baťůžkářů o tom, kdo navštívil více zemí.

Neboli: čím více razítek v pase, tím protřelejší cestovatel a čím více zahraničních cest, tím větší zkušenosti se zaoceánskou politikou.

Nezkušenější než Obama

Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama byl dlouhé měsíce vydáván svým republikánským konkurentem Johnem McCainem za obzvláště nezkušeného v zahraničních otázkách.

V Evropě byl za posledních deset let Obama dvakrát, z toho jednou pouhých 24 hodin. Podobné to je s jeho návštěvami v Iráku.

Republikánský tandem do voleb: Kandidát na prezidenta John McCain a jím vybraná viceprezidentka Sarah Palinová.
Republikánský tandem do voleb: Kandidát na prezidenta John McCain a jím vybraná viceprezidentka Sarah Palinová. | Foto: Reuters

Pak si však McCain vybral za svou viceprezidentskou kandidátku aljašskou guvernérku Sarah Palinovou, jejíž zkušenosti se zahraniční politikou jsou ještě menší než Obamovy.

Neúprosné statistiky

Demokratický senátor je dva roky členem senátního zahraničního výboru, republikánská guvernérka je lokální političkou bez předchozí praxe na federální úrovni.

Tabulky pojišťovacích společností dávají přitom dvaasedmdesátiletému McCainovi pouze šestašedesátiprocentní šanci, že by se dožil konce svého případného druhého období ve funkci prezidenta.

Pokud by skutečně při výkonu funkce zemřel, nahradila by ho právě nezkušená Palinová. A její nepřesvědčivý zahraničně politický obraz se tak nyní snaží republikáni stůj co stůj změnit.

Padli však přitom do stejné pasti jako Hillary Clintonová během primárek: začali si vymýšlet.

V Iráku a Irsku...

Podle původního prohlášení jejích poradců navštívila minulý rok Palinová Irsko, Německo, Kuvajt a Irák, kde se „čtvrt míle" od kuvajtských hranic setkala se členy Aljašské národní gardy. Údajně se také podívala do Kanady a Mexika.

Poté, co se však o detaily její cesty do Iráku začal zajímat list Boston Globe, musela Palinová s pravdou ven: hranici Kuvajtu s Irákem nikdy nepřekročila, protože by k tomu musela mít speciální povolení.

Navíc se ukázalo, že celá návštěva Irska spočívala pouze v zastávce na doplnění paliva pro letadlo.

Můj soused Rusko

Ať už je možné považovat za návštěvu země překročení její hranice o půl kilometru, nebo ne, je jisté, že republikáni vycítili v zahraničních (ne)zkušenostech Palinové slabé místo.

První, kdo s ní dělal rozhovor coby s republikánskou viceprezidentskou kandidátkou, byl Charlie Gibson z ABC
První, kdo s ní dělal rozhovor coby s republikánskou viceprezidentskou kandidátkou, byl Charlie Gibson z ABC | Foto: Reuters

"McCainova kampaň je tak znepokojena malým zapojením Palinové do zahraniční politiky, že cítila potřebu značně přehánět i o těch malých angažmá, které měla," napsal komentátor listu Washington Post Eugene Dionne, který si přisadil dalším příkladem.

"Když se Charlie Gibson z televize ABC zeptal, jakým způsobem jí blízkost Aljašky k Rusku dala možnost této zemi porozumět, Palinová odpověděla: Jsou to naši sousedé hned vedle a můžete dokonce z Aljašky vidět ruskou zemi, z jednoho aljašského ostrova."

Obama: Republikáni lhali. Už podruhé

Mnohem ostřeji zareagovali na nynější kauzu poradci demokratického kandidáta Baracka Obamy. Ti rovnou obvinili McCainovu kampaň z „překrucování, matení a přímého lhaní americkému lidu".

Bylo to už podruhé během posledních několika dní, co poradci illinoiského senátora obvinili McCainovu kampaň ze lži. Poprvé se to týkalo údajných Obamových sexistických poznámek namířených právě proti Palinové.

 

Právě se děje

Další zprávy