Havana - Smrt šedesátiletého kubánského disidenta Oswalda Payi, jenž zemřel v neděli při dopravní nehodě, nebyla náhoda.
Jsou o tom alespoň přesvědčení jeho příbuzní, kteří tvrdí, že Payovo auto bylo vytlačeno ze silnice. A požadují vyšetřování.
Podle oficiálního vyjádření policie ztratil Payá kontrolu nad vozem a v provincii Granma na východě země narazil do stromu. Na místě spolujezdce přišel o život další prodemokratický aktivista - 31letý Harold Cepero.
Disidentův syn Oswaldo během zádušní mše v Havaně serveru BBC řekl, že otec dostával řadu výhrůžek smrtí. S držitelem Sacharovovy ceny Evropského parlamentu se do metropole přišly rozloučit stovky lidí.
Oswaldo Payá se snažil změnit poměry na Kubě nenásilnou a ústavní cestou. V roce 2002 například předal Národnímu shromáždění petici s 10 tisíci podpisů, která žádala ukončení 40leté vlády jedné strany.
Kvůli obhajobě lidských práv byl terčem řady represí. Byl mnohokrát zatčen a vyslýchán, na jeho dům opakovaně zaútočily davy organizované politickou policií.