Ostrov La Palma hoří, čeští turisté nejsou v ohrožení

Reuters ČTK Reuters, ČTK
1. 8. 2009 16:45
S požárem bojují dvě vojenská letadla, šest požárních vozů s více než 250 hasiči a řada dobrovolníků
Snímek hořícího ostrova La Palma, jak jej přinesl španělský deník El País
Snímek hořícího ostrova La Palma, jak jej přinesl španělský deník El País | Foto: Repro El País

Santa Cruz/Las Palmas - Více než čtyři tisíce lidí musely úřady evakuovat kvůli lesním požárům na ostrově La Palma, který je součástí španělských Kanárských ostrovů.

S požárem, který vypukl v pátek hodinu před půlnocí, bojují zatím neúspěšně dvě vojenská letadla, šest požárních vozů s více než 250 hasiči a řada dobrovolníků.

Podle agenturních zpráv není požár pod kontrolou a kvůli silnému větru se rychle šíří. Postupu ohně napomáhají i tropické teploty, které dosahují až 38 stupňů Celsia.

Pro Španělsko je to už několikátý lesní požár během letošní turistické sezóny. Jen za poslední dva týdny oheň sežehl na 45 tisíc hektarů porostů a zemřelo nejméně osm lidí.

"Na Kanárských ostrovech je nyní přibližně 800 českých turistů, přičemž v tento okamžik nemáme žádnou informaci o tom, že by byl omezen pobyt českých turistů," řekl médiím Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Čeští turisté se rekreují na ostrovech Tenerife, Lanzarote, Gran Canaria a Fuerteventura.

Po dvou takzvaných černých letech, kdy bylo v roce 2005 při požárech spáleno 155 tisíc hektarů a v roce 2006 188 tisíc hektarů, bylo loni a předloni Španělsko od velkých požárů relativně uchráněno. V roce 2007 ovšem na Kanárských ostrovech vypukly dva mimořádně ničivé lesní požáry.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy