Ostřelování ambasády USA potrestal soud dlouhým vězením

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 12. 2012 22:10
Čtyřiadvacetiletý Bosňák stráví za mřížemi 18 let

Sarajevo - Čtyřiadvacetiletý Mevlid Jasarevič, který loni v říjnu ostřeloval útočnou puškou americkou ambasádu v Sarajevu, stráví příštích 18 let za mřížemi. Jde o nejvyšší trest, jaký v Bosně doposud padl kvůli terorismu.

Soudce Branko Perič podle agentury AP prohlásil, že dlouhý žalář má sloužit jako varování.

Jašarevič střílel zhruba 50 minut a zranil přitom jednoho policistu. Nakonec ho zastavil zásahem do nohy policejní odstřelovač.

Ještě před akcí ale zveřejnil video, v němž se dožadoval stažení jednotek Severoatlantické aliance z Afghánistánu a konec pronásledování islamistických sekt v Bosně.

Spolu s Jasarevičem se z terorismu zodpovídala dvojice mužů, které obžaloba vinila z podpory útočníka. Soud je ale obvinění zprostil.

Trojice se hlásí k wahhábismu, což je radikální odnož islámu. Do země se dostala spolu se zahraničními bojovníky během občanské války v Bosně v letech 1992 až 1995.

Příznivce z řad mladých Bosňáků (dříve Muslimů) získává především ve venkovských oblastech.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy