OSN: U Barmy se potopila loď s asi stovkou lidí

ČTK ČTK
14. 5. 2013 16:04
Loď narazila na útesy při pobřeží Arakanského státu a klesla ke dnu

Neipyijto - U západního pobřeží Barmy se během evakuace před blížící se bouří v pondělí potopila loď s asi stovkou lidí.

Desítky pasažérů, příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů žijících v uprchlickém táboře, podle dostupných zpráv zemřely.

Loď prý narazila na útesy při pobřeží Arakanského státu a v pondělí večer místního času klesla ke dnu. Nejmenovaný představitel barmské vojenské rozvědky agentuře Reuters řekl, že se utopilo nejméně 50 osob. Agentura AP s odvoláním na zdroje z OSN napsala, že potvrzeno je 42 přeživších.

K evakuaci provizorních táborů, které se nacházejí v nízko položených pobřežních oblastech, s ohledem na blížící se cyklon vyzvala OSN. Cyklon Mahasen by měl podle meteorologů na konci pracovního týdne udeřit v sousedním Bangladéši a v Barmě by mohl vyvolat silné deště, záplavy a sesuvy půdy.

"Vypadá to, že tato loď opustila tábor s požehnáním úřadů a pak narazila na skaliska," řekla šéfka místního zastoupení organizace OSN pro humanitární záležitosti (OCHA) Barbara Manziová. Podle ní bylo na palubě 100 až 200 lidí.

Desetitisíce uprchlíků

Arakanský stát byl loni v červnu a v říjnu dějištěm krvavých střetů mezi muslimskou menšinou Rohingů a většinovými buddhisty. Násilnosti si vyžádaly desítky lidských životů a vyhnaly z domovů na 120 tisíc muslimů.

Podle odhadů OSN se skoro 70 tisíc z nich nachází v provizorních táborech v oblastech, kde je velká pravděpodobnost záplav. Humanitární organizace již delší dobu vyzývají barmské úřady, aby začaly situaci uprchlíků řešit.

Nepokoje byly jednou z největších zkoušek nové civilní vlády prezidenta Thein Seina, která po desítkách let vystřídala represivní vládu vojenské junty, zahájila demokratické reformy a slíbila usilovat o usmíření mezi různými etnickými skupinami.

V Barmě je Rohingům, kterých v této šedesátimilionové zemi žije asi 800 tisíc, upíráno občanství a jsou považováni za nelegální přistěhovalce z Bangladéše. Mezinárodní organizace Human Rights Watch nedávno obvinila Barmu z "etnických čistek" namířených proti Rohingům.

 

Právě se děje

Další zprávy