Tisíce dětských migrantů čelí při cestě do Evropy týrání i zneužívání. "Epicentrem" násilí je Libye

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
28. 2. 2017 16:50
Tisíce dětí riskují své životy při cestách z Libye do Itálie. Loni se bez doprovodu dospělých přeplavilo přes Středozemní moře téměř 26 tisíc dětí. A jejich počet nadále roste. Spousta z nich se stala obětí bití, týrání nebo sexuálního zneužívaní ze strany pašeráků lidí. Vyplývá to z nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Devítiletá Kamis s matkou opustila svůj domov v Nigérii. Při cestě přes poušť ale zemřel muž, který s nimi cestoval. Dívka s matkou poté přišly do detenčního zařízení v libyjském městě Sabráta.

Ocitly se v příšerných podmínkách. "Bili nás denně," řekla Kamis pracovníkům Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). "Nebyla tam ani voda, to místo bylo opravdu smutné. Nebylo tam nic," dodala.

Příběh Kamis je jedním z mnoha. Tisíce dětí stále riskují své životy při cestách z Libye do Itálie. Loni se bez doprovodu dospělých přeplavilo přes Středozemní moře téměř 26 tisíc dětí z celkem 180 tisíc lidí.

Spousta dětí se stala obětí sexuálního a jiného násilí ze strany převaděčů. Většina obětí tyto trestné činy nenahlásí na policii, protože se obávají zatčení a deportace. Informoval o tom web BBC s odvoláním na zprávu UNICEF.

V libyjských detenčních zařízeních je podle UNICEF mnohdy nedostatek jídla, vody a zdravotní péče. Organizace ve své nejnovější zprávě popisuje příběhy dětského otroctví, násilí a sexuálního zneužívání, jímž si prochází řada dětí, které se plaví do Evropy.

Migranti v detenčním zařízení v Libyi.
Migranti v detenčním zařízení v Libyi. | Foto: Reuters

"Co opravdu šokovalo pracovníky UNICEF a mě, jsou hrůzy, které se dětem na této cestě přihodí," řekl náměstek generálního tajemníka organizace Justin Forsyth. "Mnoho z nich bylo bito, znásilněno a zabito," dodal.

"Téměř polovina žen a dětí, se kterými jsme dělali rozhovory, se v průběhu migrace stala obětí sexuálního zneužívání… Mnohdy několikrát a na několika místech," stojí ve zprávě.

Chtěl jsem se dostat přes moře

Kromě válek zůstávají chudoba a příslib lepšího života klíčovými faktory, proč děti prchají ze svých zemí.

Přeplněný raft na cestě přes Středozemní moře.
Přeplněný raft na cestě přes Středozemní moře. | Foto: Reuters

"Chtěl jsem se dostat přes moře," říká čtrnáctiletý Issa. "Najít si práci, tvrdě pracovat, vydělat trochu peněz, abych mohl pomoci svým pěti bratrům doma."

Jeho otec mu sehnal peníze na cestu, popřál mu štěstí a nechal ho jít. Ale dva a půl roku poté, co Issa vyšel ze svého domova v Nigeru, pořád žije v libyjském detenčním zařízení.

Epicentrum násilí

Libye, přes kterou cestuje většina migrantů, si vysloužila pověst epicentra násilí. Přibližně třetina osob, s nimiž UNICEF dělal rozhovory, uvedla, že byla zneužita v Libyi. Většina z nich ale neprozradila, kdo je zneužil.

Zpráva UNICEF se soustřeďuje na 34 libyjských detenčních zařízení, ze kterých tři se nacházejí hluboko v poušti. Většinu z nich provozuje vláda. V jiných případech migranty drží v neoficiálních zařízeních ozbrojenci.

Právě zařízení, která provozují milice, pracovníci UNICEF považují za nejvíce znepokojivé. "Většina násilí se děje tam, k těmto místům je ale velmi těžký přístup," řekl Forsyth.

Hranice jsou také nebezpečné, především pak kontrolní stanoviště. Mnoho násilníků nosí uniformy, což podle Dětského fondu zčásti vysvětluje, proč násilí oběti úřadům nehlásí.

Běženci jsou navíc silně závislí na pašerácích, aby je dostali přes poušť a dál přes moře. Pašování jde přitom často ruku v ruce s obchodováním s lidmi. Oběti, které se zapletou s kriminálními gangy, jsou pak nuceny k prostituci, aby splatily své dluhy.

"Libye je hlavním tranzitním uzlem pro obchod s ženami a dívkami, které se pak posílají do evropských nočních klubů," uvádí se ve zprávě.

Řešit ale tento problém v Libyi, kde od svržení diktátora Muammara Kaddáfího před šesti lety vládne chaos, je mimořádně obtížné.

Syřané nejsou z jiné planety, jsou to lidé jako my, jsou jako naši bratři a sestry, opustili své domovy, musíme se o ně postarat, říká Jordánec. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy