OSN: Je třeba zachránit včely, jinak přijde hladomor

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 3. 2011 9:30
Nezastavíme-li úbytek včel, nebude mít podle expertů kdo opylovat plodiny.

New York - Expertní komise Organizace spojených národů (OSN) vydala znepokojující zprávu o stavu světového včelstva.

Záhadný úbytek včelí populace, který je dlouhodobě pozorován v Evropě a odnedávna také v Americe, se rozšířil i do Japonska, Číny a Egypta.

Zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) není alarmující jen pro milovníky medu. Jedná se o celospolečenský problém.

Světová produkce potravin je z 90 procent závislá na plodinách a 7 z 10 plodin opylují včely. To znamená, že pokud ve světě dojde k významnému úbytku včelstev, bude to zákonitě znamenat nižší úrodu a zvýšení cen potravin.

Přesná příčina tzv. syndromu zhroucení včelstev (CCV), kdy zničehonic vyhyne celý úl, dosud nebyla objasněna. Podle všeho se na něm podílí několik faktorů. Včelám bezesporu neprospívá úbytek kvetoucích rostlin, rostoucí znečištění životního prostředí, používání toxických pesticidů nebo klimatické změny. Podle některých teorií včelám škodí i signál mobilních telefonů.

Potravinová závislost lidí na včelách se, jak upozorňuje UNEP, každopádně neustále zvyšuje.

"To jak se teď chováme k životnímu prostředí, tvoří naší společnou budoucnost v 21. století. Lidstvo žije v iluzi, že se díky moderním technologiím brzy stane nezávislé na přírodě. Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Na příkladu včel se jasně ukazuje současná realita. Téměř sedmimiliardová populace je dnes na přírodě závislá více než kdy dřív a tento trend bude pokračovat," cituje deník Guardian výkonného ředitele UNEP Achima Steinera.

Číňané musejí opylovávat ručně

Náhlý pokles včelích populací není nikterak nový. V Evropě je pozorován úbytek včel medonosných už od šedesátých let, ale od roku 1998 se povážlivě zrychluje. Ve Spojených státech je od roku 2004 nejméně opylovačů za posledních padesát let.

CCV už zaznamenali i v Číně. Tam došel nedostatek opylovačů tak daleko, že farmáři musejí ovocné stromy opylovávat ručně.  Úbytky už hlásí také Egypt a Japonsko.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy