OSN: Je třeba zachránit včely, jinak přijde hladomor

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 3. 2011 9:30
Nezastavíme-li úbytek včel, nebude mít podle expertů kdo opylovat plodiny.

New York - Expertní komise Organizace spojených národů (OSN) vydala znepokojující zprávu o stavu světového včelstva.

Záhadný úbytek včelí populace, který je dlouhodobě pozorován v Evropě a odnedávna také v Americe, se rozšířil i do Japonska, Číny a Egypta.

Zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) není alarmující jen pro milovníky medu. Jedná se o celospolečenský problém.

Světová produkce potravin je z 90 procent závislá na plodinách a 7 z 10 plodin opylují včely. To znamená, že pokud ve světě dojde k významnému úbytku včelstev, bude to zákonitě znamenat nižší úrodu a zvýšení cen potravin.

Přesná příčina tzv. syndromu zhroucení včelstev (CCV), kdy zničehonic vyhyne celý úl, dosud nebyla objasněna. Podle všeho se na něm podílí několik faktorů. Včelám bezesporu neprospívá úbytek kvetoucích rostlin, rostoucí znečištění životního prostředí, používání toxických pesticidů nebo klimatické změny. Podle některých teorií včelám škodí i signál mobilních telefonů.

Potravinová závislost lidí na včelách se, jak upozorňuje UNEP, každopádně neustále zvyšuje.

"To jak se teď chováme k životnímu prostředí, tvoří naší společnou budoucnost v 21. století. Lidstvo žije v iluzi, že se díky moderním technologiím brzy stane nezávislé na přírodě. Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Na příkladu včel se jasně ukazuje současná realita. Téměř sedmimiliardová populace je dnes na přírodě závislá více než kdy dřív a tento trend bude pokračovat," cituje deník Guardian výkonného ředitele UNEP Achima Steinera.

Číňané musejí opylovávat ručně

Náhlý pokles včelích populací není nikterak nový. V Evropě je pozorován úbytek včel medonosných už od šedesátých let, ale od roku 1998 se povážlivě zrychluje. Ve Spojených státech je od roku 2004 nejméně opylovačů za posledních padesát let.

CCV už zaznamenali i v Číně. Tam došel nedostatek opylovačů tak daleko, že farmáři musejí ovocné stromy opylovávat ručně.  Úbytky už hlásí také Egypt a Japonsko.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy