Motýli a včely mizí. A další hmyz je následuje

Věda a Příroda
13. 6. 2009 23:15
Analýza ohrožených bezobratlých: Vymírají tisíce druhů
Ubývá jich. A výrazně.
Ubývá jich. A výrazně. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vědci odhadují, že jen za poslední století byla naše země ochuzena řádově o tisíce hmyzích druhů. A další, podstatně větší část je u nás ohrožena vyhynutím. Ukazuje to analýza údajů z Červeného seznamu ohrožených druhů bezobratlých České republiky, otištěná v červnovém čísle odborného časopisu Vesmír.

Červený seznam shrnuje poznatky 166 odborníků o tom, jak se daří nejrůznějším broukům, motýlům a dalším drobným obyvatelům naší země. Území České republiky obývá asi 30 000 druhů hmyzu.

"Máme velmi dobrý důvod předpokládat, že jsme přišli o pět až deset procent druhového bohatství hmyzu, tedy nějakých 1500 až 3000 druhů. A situace se nezlepšuje, asi třetina našich hmyzích druhů je vyhynutím ohrožena nebo právě vymírá," uvádí v tiskové zprávě časopisu Vesmír Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd.

Bělásek jako vzácnost

Hmyz je zcela klíčový pro fungování ekosystémů. K nejznámějším službám, které hmyz poskytuje, patří opylování. "Za vyhynulé je u nás považováno přes 150 druhů - tedy téměř pětina - včel a jejich příbuzných. Polovina zbývajících je považována za ohrožené vyhynutím," říká Martin Škorpík, jeden z editorů Červeného seznamu a pracovník Správy Národního parku Podyjí.

Mezi těžce postižené patří i oblíbení denní motýli. Už zmizelo sedmnáct druhů, vymřením je ohrožena polovina přežívajících.

"Bude-li současný trend pokračovat, i pohled na letícího běláska se za pár desetiletí může stát vzácností," konstatuje vedoucí českého mapování motýlů Jiří Beneš

Příčinou intenzivní zemědělství a lesnictví

Hlavní příčina úbytku přírodní rozmanitosti tkví ve změnách krajiny spojených s intenzifikací zemědělství a lesnictví, uvádějí autoři analýzy.

V současné době zbytečně likviduje poslední přírodně bohatá stanoviště například státem dotované zalesňování a rekultivace. Intenzifikaci zemědělské výroby samozřejmě zastavit nelze, nefungují ale mechanismy, které mají ochuzování přírody zastavit.

"Chráněná území tvoří asi 15 procent rozlohy území naší republiky, peněz na ochranu přírody vynakládáme stále více," uvádí v tiskové zprávě Martin Konvička z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. "Ochranářů u nás pracuje na 3000, na každého tedy připadá zhruba jeden vyhynulý druh. Už to ukazuje, že přírodu nechráníme málo, ale špatně."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy