reklama
 
 

OSN: Čtvrt milionu jemenských dětí hrozí smrt hladem

17. 7. 2012
Podvýživou trpí celkem milion dětí, uvádí zpráva

Saná - Milion jemenských dětí trpí podvýživou a 250 tisícům z nich hrozí smrt hladem. Vyplývá to z čerstvé zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF).

"Téměř 60 procent jemenských dětí ve věku do pěti let trpí chronickou podvýživou. Jemen se v tomto ukazateli stal po Afghánistánu druhou zemí na světě," sdělil Gert Kapelari z UNICEF.

Jemen tak podle něj čeká v budoucnu mnoho problémů. "Čtvrt milionu dětí v Jemenu hrozí smrt hladem nebo doživotní následky, jestliže na situaci okamžitě nezareagujeme," řekl.

Jemen s 24 miliony obyvatel je podle humanitárních organizací na pokraji humanitární katastrofy. Chudobou tam trpí vůbec největší část populace na světě. Joy Singhalová z humanitární organizace Oxfam řekla, že deset milionů Jemenců, tedy 44 procent obyvatelstva, hladoví. V Revoluční nemocnici v Saná lze prý spatřit na kost vyhublé děti.

Singhalová upozornila na vzrůstající nezaměstnanost a inflaci jako na hlavní příčiny toho, že si stále méně Jemenců může dovolit nakoupit jídlo. Jemen dováží až 90 procent základních potravin, jako je mouka a cukr.

Na zvyšující se chudobě má podíl také politický konflikt, jenž z domovů vyhnal mnoho Jemenců, kteří jsou nyní živi jedině z potravinových dávek. Světový program pro výživu už v březnu konstatoval, že počet osob, které v Jemenu potřebují potravinovou pomoc, se od roku 2009 zdvojnásobil. Evropská unie nedávno ohlásila, že na humanitární pomoc Jemenu vyčlenila dalších pět milionů eur (127 milionů korun).

autoři: Zahraničí, ČTK | 17. 7. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama