Saúdská dívka, která prchla před rodinou a volala o pomoc na Twitteru, je v Kanadě

Kateřina Hovorková Reuters Kateřina Hovorková, Reuters
12. 1. 2019 18:10
Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová přiletěla do Toronta. V Kanadě získala azyl poté, co se zřekla islámu a utekla od své rodiny v obavách o život.
Rahaf Kunúnová na letišti v Torontu.
Rahaf Kunúnová na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

Na konci minulého týdne se mladá dívka zabarikádovala v hotelovém pokoji  v thajském Bangkoku a odmítala se vrátit zpět do Kuvajtu za svou rodinou.

Rahaf Kunúnovou přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.
Rahaf Kunúnovou přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová. | Foto: Reuters

Prostřednictvím Twitteru z hotelu posílala zprávy o své situaci a médiím popisovala, že doma dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. Psala, že se bojí o svůj život, protože se zřekla islámu. 

Podle agentury Reuters uvedly dívčiny příspěvky na sociální síti do pohybu celosvětovou kampaň aktivistů s názvem #SaveRahaf, která přiměla thajské úřady ustoupit od svého rozhodnutí přimět Kunúnovou k návratu za rodinou.

Novináři čekají v terminálu na letišti v Torontu.
Novináři čekají v terminálu na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

"Její případ opět přitáhl globální pozornost k přísným společenským pravidlům Saúdské Arábie, vyžadujícím například, aby žena měla svolení k cestování od mužského 'opatrovníka'," píše Reuters.

Ve středu dívka získala status uprchlice od OSN. A ačkoliv původně chtěla prchnout do Austrálie, dostala nakonec azyl v Kanadě. Dnes ji na letišti v Torontu přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy