Saúdská dívka, která prchla před rodinou a volala o pomoc na Twitteru, je v Kanadě

Kateřina Hovorková Reuters Kateřina Hovorková, Reuters
12. 1. 2019 18:10
Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová přiletěla do Toronta. V Kanadě získala azyl poté, co se zřekla islámu a utekla od své rodiny v obavách o život.
Rahaf Kunúnová na letišti v Torontu.
Rahaf Kunúnová na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

Na konci minulého týdne se mladá dívka zabarikádovala v hotelovém pokoji  v thajském Bangkoku a odmítala se vrátit zpět do Kuvajtu za svou rodinou.

Rahaf Kunúnovou přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.
Rahaf Kunúnovou přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová. | Foto: Reuters

Prostřednictvím Twitteru z hotelu posílala zprávy o své situaci a médiím popisovala, že doma dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. Psala, že se bojí o svůj život, protože se zřekla islámu. 

Podle agentury Reuters uvedly dívčiny příspěvky na sociální síti do pohybu celosvětovou kampaň aktivistů s názvem #SaveRahaf, která přiměla thajské úřady ustoupit od svého rozhodnutí přimět Kunúnovou k návratu za rodinou.

Novináři čekají v terminálu na letišti v Torontu.
Novináři čekají v terminálu na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

"Její případ opět přitáhl globální pozornost k přísným společenským pravidlům Saúdské Arábie, vyžadujícím například, aby žena měla svolení k cestování od mužského 'opatrovníka'," píše Reuters.

Ve středu dívka získala status uprchlice od OSN. A ačkoliv původně chtěla prchnout do Austrálie, dostala nakonec azyl v Kanadě. Dnes ji na letišti v Torontu přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy