Živě: Policie na teroristy vystřelila 50 ran. K útoku v Londýně se přihlásil Islámský stát

Živě
Policie v Londýně od sobotního pozdního večera zasahovala u tří útoků. Nejprve najelo auto do lidí na London Bridge a v nedaleké čtvrti Borough Market bylo několik lidí pobodáno. Policie potvrdila, že tam i střílela. Třetí zásah probíhal ve Vauxhallu na jižním břehu Temže, později se ale ukázalo, že s prvními dvěma nesouvisí. Policie potvrdila, že na London Bridge i v Borough Market šlo o teroristické činy. Později uvedla, že při útocích přišlo o život sedm lidí. Tři atentátníky policie zastřelila.
Květiny na Borough Market, po sobotním útoku tu zemřelo sedm lidí
Květiny na Borough Market, po sobotním útoku tu zemřelo sedm lidí | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
0:05

Vážení čtenáři, online přenos o vývoji situace v Londýně skončil. 

23:59

Jednou z obětí sobotního teroru je Kanaďanka Christine Archibaldová, její totožnost potvrdila tamní média. Rodina vydala prohlášení, že dříve pracovala v centru pro bezdomovce, do Evropy se přestěhovala se snoubencem.

"Uctěte, prosím, její památku tím, že ze svého společenství uděláte lepší místo pro život," stojí mimo jiné v prohlášení, jehož plné znění si můžete přečíst níže.

23:49

K sobotnímu útoku v Londýně se přes komunikační aplikaci Telegram přihlásil tzv. Islámský stát.

Trojici útočníků, které policie na místě zastřelila, označil za "bezpečnostní jednotku Islámského státu", píše BBC. 

23:20

Britská média zveřejnila mnohá svědectví o tom, jak se lidé útočníkům postavili - mimo jiné i tím, že po nich házeli sklenice a barové židle. Jeden taxikář se údajně pokusil atentátníky srazit svým vozem.

Rumunský kuchař Florin Morariu, který pracuje v pekařství Bread Ahead na Borough Market, řekl agentuře AP: "Podívali jsme se z okna, protože jsme viděli, že se něco děje, všichni utíkali…lidé omdlévali, padali a my jsme šli ven, abychom se podívali, co se děje."

Když viděl útočníky, jak bodají do lidí, nejprve prý "ztuhnul" a nevěděl, co dělat. Pak ale šel a jednoho z teroristů udeřil bedýnkou do hlavy.

"Bylo tam policejní auto s tlampačem, hlásalo ´utíkejte, utíkejte´, pak policie hodila granát.... a pak jsem běžel." Když pak Morariu viděl zoufalé lidi, umožnil asi 20 z nich, aby se schovali v pekařství, a stáhl rolety.

22:56

Připomeňme, že k činu se zatím nikdo nepřihlásil, příznivci teroristických organizací jako Islámský stát či Al-Káida ale na internetu atentáty oslavují, naopak Muslimská rada Británie (MCB) útoky odsoudila.

Podle ministryně vnitra Amber Ruddové atentát souvisel s islámským radikalismem.

Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017
Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017 | Foto: Reuters
22:48

Británie si oběti sobotního teroru v Londýně připomene v úterý minutou ticha, v pondělí se v parku u mostu bude konat pietní shromáždění.

22:20

Spojené arabské emiráty po nočním teroristickém útoku v Londýně varovaly své občany před cestami do Británie, kde doporučují maximální obezřetnost.

Ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů uvedlo, že varování vychází z hodnocení možných rizik a hrozeb. Ministerstvo doporučilo svým občanům, aby při cestování v Británii byli extrémně opatrní a aby se nyní vyvarovali návštěvy veřejných míst.

22:10
22:04

Eiffelova věž v noci z neděle na pondělí zhasne světla na památku obětí sobotního útoku v Londýně. Tento týden to bude již potřetí (jednou tak uctila zemřelé po sebevražedném útoku v Bagdádu a podruhé při výbuchu bomby v Kábulu).

21:40

Muslimská rada Británie (MCB) odsoudila noční teroristický útok v Londýně. Generální tajemník rady Harun Rashid Khan uvedl, že ho zpráva o atentátu šokovala a rozhněvala.

MCB rovněž vydala prohlášení, v němž podpořila premiérku Theresu Mayovou. Ta vyzvala k důslednějšímu tažení proti radikálům v britské společnosti.

Představitelé britských muslimů slíbili, že zvýší úsilí, aby pomohli omezit islámský extremismus. Zahájí nyní novou kampaň v mešitách, aby zjistili podezřelou činnost. Muslimové podle nich musejí přispět k tomu, aby se lidé odvrátili od extrémních ideologií.

21:26

Americký ambasador ve Velké Británii Lew Lukens vyjádřil na Twitteru podporu londýnskému starostovi Sadiqu Khanovi a ocenil, jak celý sobotní incident zvládl.

Tweet se nese v úplně jiném tónu než ten od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naopak Khana kritizoval.

21:11

Komentář Martina Fendrycha: Nezamykat dveře před lidmi, kteří prchají před Islámským státem. Není to šílený postoj, ale západní postoj.

20:47

Malý náznak návratu do normálu okolo London Bridge, kde včera došlo k útoku tří teroristů. Metro stanice Borough se znovu otevřelo cestujícím.

20:38

Mezi oběťmi a raněnými při sobotních útocích v Londýně zatím nejsou hlášení žádní Češi. Ministerstvo zahraničí ovšem zatím nemůže nic vyloučit kvůli pokračující identifikaci. Ambasáda je v kontaktu s londýnskou policií.

V souvislosti s útoky zatím není nutné svolávat Bezpečnostní radu státu ani schůzku zpravodajských skupin. Podle ministra vnitra Milana Chovance zatím nejsou informace, že by se útok týkal Česka.

20:20

Koncert pro Manchester můžete sledovat živě na YouTube. Během večera zahrají Justin Bieber, Miley Cyrus, Usher, Coldplay a samozřejmě Ariana Grande, která celé vystoupení iniciuje. 

Koncert pro Manchester

Koncert pro Manchester | Video: YouTube
20:02

Zpěvačka Ariana Grande, jejíž vystoupení v Manchesteru se minulý měsíc stalo terčem teroristického útoku, odehraje dnes večer koncert na památku obětem. Na fotce pózuje s kapelou Take That.

Koncert má charitativní rozměr, vybrané prostředky poputují na podporu zraněným a rodinám obětí.

Na tříhodinovém vystoupení se očekává přítomnost 50 tisíc lidí. Marcus Mumford z kapely Mumford & Sons zahájil show slovy "Nebojme se". 

19:54

K nočnímu teroristickému útoku v Londýně se zatím nikdo nepřihlásil, příznivci radikálního hnutí Islámský stát (IS) na internetu ale atentát oslavují a vyzývají k dalším takovým úderům, píše portál BBC.

Na sociální síti telegram, která umožňuje zprávy šifrovat, vznikla po útoku v britské metropoli skupina s názvem Just Terror (Jen teror), ve které se přispěvatelé obracejí "k bojovníkům IS, ať jsou kdekoli" s tím, že podniknout něco podobného jako v Londýně je snadné.

Na telegramu se seskupili i příznivci teroristické sítě Al-Káida, kteří rovněž útok trojice atentátníků v Londýně oceňují. "Zprávy z Londýna potěšily srdce," citovala BBC jeden z příspěvků.

19:33

Další ze sedmi obětí sobotního teroru je francouzský občan. Médiím to potvrdil francouzský ministr zahraničí. Podrobnosti o identitě dalších mrtvých zatím nejsou dostupné.

19:05

Někdejší předseda britské protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který v současné době spolupracuje jako komentátor s televizí Fox News, řekl v rozhovoru s touto americkou zpravodajskou stanicí, že Britové nyní budou žádat radikální změny v domácím boji proti terorismu.

A pokud skutečné změny nepřijdou, bude veřejnost podle Faragea žádat internaci podezřelých lidí.

"Máme přes 3000 lidí, kteří jsou na jakémsi teroristickém seznamu. Nyní jejich počínání sledujeme," řekl Farage. "Pokud neuvidíme, že vláda podniká razantní kroky, dočkáme se volání veřejnosti po tom, aby těchto 3000 lidí bylo zadrženo (bez obvinění). Nejsem si jistý, že to bude správný přístup, protože je velké nebezpečí, že ztratíme sympatie slušných a čestných Muslimů v Británii," dodal.

18:53

Padesát výstřelů z osmi služebních zbraní je podle šéfa protiteroristické policie Marka Rowleyho zcela bezprecedentní. Samotným zásahem se bude zabývat policejní inspekce.

Rowley dodal, že policisté čelili kritické situaci a že v dané chvíli nebylo jasné, že pásy kolem těl útočníků byly jen atrapy.

Novinář BBC k zásahu poznamenal, že britská policie není běžně ozbrojena střelnými zbraněmi a že policisté střílí vždy jen v případě bezprostřední hrozby, v takovém případě se pak snaží pálit co nejméně.

18:30

Překvapivým symbolem toho, jak Britové po útoku zachovali klid, se podle médií stal zatím neznámý muž se sklenicí piva, kterou neodložil ani při útěku.

Záběry klidně kráčejícího muže v kontrastu s prchajícími vzbudily na sociálních sítích mnoho komentářů.

Jeden pisatel na Twitteru uvedl, že vzhledem k vysoké ceně piva není divu, že se ho muž nechtěl vzdát.

Foto: Sky News repro
18:15

Shrnutí obětí a zraněných sobotního útoku v Londýně podle nejnovějších a oficiálních policejních informací:

  • Útok si vyžádal sedm mrtvých.
  • 48 lidí bylo hospitalizováno.
  • V nemocnicích jich nyní zůstává 36.
  • Mezi mrtvými je i jeden Kanaďan a mezi zraněnými jsou vedle Britů také občané Austrálie, Francie, Německa a Nového Zélandu.
  • Mezi oběťmi a zraněnými zatím nejsou hlášení žádní Češi.
18:03

Lidé přinášejí na místo útoku květiny.

Foto: Reuters
18:01

Šéf protiteroristické policie Mark Rowley prohlásil, že na mostě a ve čtvrti Borough Market, kde se útok odehrál, zůstanou prozatím policejní uzávěry. Londýnské mosty se podle něj dočkají opatření, které mají zvýšit bezpečnost chodců.

17:34

Londýnská policie poskytla ke včerejšímu útoku nové podrobnosti:

  • Bílou dodávku značky Renault si trojice útočníků pronajala krátce před činem.
  • V době útoku v ní byli tři lidé.
  • Útočníci na sobě měli mít vesty, které připomínaly pás s výbušninami. 
  • Střílelo osm policistů, vystřelili asi 50 nábojů. 
  • Jeden policista a jeden civilista při střelbě utrpěli střelná poranění, nejsou ve vážném stavu.
17:29

Policie již nehledá žádné další útočníky, cituje vysoce postaveného policistu agentura The Associated Press. Policii přesto čeká spousta práce s vyšetřováním.

Policejní složky v okolí incidentu na Borough Market
Policejní složky v okolí incidentu na Borough Market | Foto: Reuters
17:09

Jednou z obětí sobotního útoku je občan kanadské národnosti, podle Press Association to oznámil ministerský předseda Kanady Justin Trudeau.

17:05

Vlajky Evropské unie před budovou Evropské komise visí na půl žerdi, příkaz k tomu dal její předseda Jean-Claude Juncker, chce tak uctít oběti londýnského útoku.

16:58

Mezi zraněnými lidmi ze sobotního útoku jsou i Němci, píše německý list Bild. Podle ministerstva zahraničí jeden občan Německa bojuje s vážnými poraněnými.

16:54

Nad tímto obchodem probíhala policejní razie, v bytě měl bydlet jeden z útočníků. 

16:49

Až 21 lidí zraněných při sobotním teroristickém útoku je v kritickém stavu, tvrdí ředitel National Health Service.

Premiérka Theresa Mayová navštívila soukromě dnes odpoledne zraněné v jedné z nemocnic - v Kings College Hospital v centru města.

16:25

Britská policie již identifikovala všechny tři teroristické útočníky z Londýna. Informoval o tom portál BBC s tím, že prozatím nelze očekávat, že úřady jména atentátníků zveřejní.

Bydliště nejméně jednoho z teroristů je médiím známo, je jím východolondýnské předměstí Barking.

Tamní obyvatelé původ muže považovaného za útočníka označili za pákistánský, jeden ze svědků hovořil o blízkovýchodních rysech.

16:20

Londýňané během sobotního útoku, který si vyžádal životy sedmi lidí, vůči sobě prokázali solidaritu a laskavost. Lidé zvali k sobě ty, kteří se nemohli dostat domů, útočiště poskytovaly hospody i svatostánky a taxikáři dávali lidem jízdy zdarma.

Na sociálních sítích se krátce po útoku začal šířit hashtag #SofaForLondon (#PohovkaProLondýn), prostřednictvím kterého Londýňané nabízeli lidem v nouzi nocleh, šálek čaje, či možnost si popovídat.

Kamarádky Holly Robinsonová a Mary Lynchová nabídly lidem, že mohou přijít k nim domů, pokud nemají kam jít. Útočiště u nich získal dvaadvacetiletý George Moss, který se nemohl dostat domů, protože cestu mu blokovaly policejní vozy. Taxikáři lidem nabízeli odvoz zdarma.

Zaměstnanci hospody Royal Oak poskytli po útoku útočiště asi 150 lidem. Mnoho z nich muselo být evakuováno z okolních hotelů a nemohli se dostat zpět, někteří tam byli s malými dětmi. Lidé v hospodě zůstali asi do tří hodin ráno.

16:00

Lidé na Twitteru hlásí policejní zásah v East Hamu.

Podle svědků je na místě asi 20 policejních aut, vyšetřovatelé zadrželi nejméně tři lidi a odvezli je na výslech.

15:55

Donald Trump na Twitteru kritizoval londýnského starostu Sadiqa Khana, že při bilanci sedm mrtvých a 48 zraněných tvrdí, že není důvod se znepokojovat.

Podle redaktora Financial Times ale americký prezident překroutil Khanova slova. Londýnský starosta měl říct, že není důvod se znepokojovat zvýšenou policejní přítomností v Londýně.

K celé věci se vyjádřil i Khanův mluvčí. "Pan starosta má mnohem důležitější věci na práci, než odpovídat panu Trumpovi na jeho špatně informované zprávy."

15:48

"Islámský stát prohrává a snaží se vyprovokovat krizi uvnitř západních společností. Do zemí původu se vracejí bojovníci, kteří v syrské poušti nenaplnili svůj zvrácený sen o středověké teokracii," píše Jiří Sobota z Respektu.

Přečtěte si jeho článek Britové si tváří v tvář systematickému terorismu zaslouží obdiv.

Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017
Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017 | Foto: Reuters
15:24

Ken Chigbo, obyvatel čtvrti Barking, řekl Sky News, že včera mluvil s mužem, který měl být jedním z trojice útočníků a jenž projevil velký zájem o jeho dodávku.

"Stěhuju se, takže mám před domem velkou dodávku. Přišel za mnou a řekl 'Kene, ty se stěhuješ'.

Obvykle je to velmi milý a přátelský chlap. Ale tentokrát byl ještě milejší, těžko se to slovy vyjadřuje. Ptal se mě, kam se stěhuju a potom ho zajímala dodávka," vyprávěl televizi Ken Chigbo.

Muže zajímalo, kde si dodávku Ken půjčil, kolik ho stála a jestli je k mání i s automatickou převodovkou. "Všechny tyhle otázky ohledně dodávky mi teď dávají větší smysl. Tehdy jsem o tom vůbec nepřemýšlel," dodal Ken.

15:00

Další z hrdinských činů sobotního večera přináší Sky News.

Taxikář televizi vyprávěl, jak jeho cestující zabarikádovala vlastním tělem vstupní dveře restaurace, aby se dovnitř nemohli útočníci dostat.

Ušetřila tak několik sekund, během kterých lidé stihli utéct zadním východem.

"Držela vlastním tělem dveře pár sekund, nakonec ji přemohli," vzpomíná taxikář, podle kterého tak zachránila aspoň 20 lidských životů.

14:35

Mezi 48 zraněnými jsou i čtyři policisté, potvrdila BBC. Jedním z nich je i strážník, který ten večer neměl službu a na útočníky se vrhl bez zbraně.

14:16

Policejní razie pokračují. V již zmiňované čtvrti Barking na východě Londýna policie zatkla v souvislosti se sobotním teroristickým útokem 12 lidí. Předpokládá, že tu bydlel jeden z útočníků. 

Policejní zásah v Barkingu na východě Londýna
Policejní zásah v Barkingu na východě Londýna | Foto: Reuters
14:15

Svědek ranního policejního zásahu ve čtvrti Barking tvrdí, že poznal v jednom z mrtvých útočníků svého souseda, píše The Guardian. Policie tu měla prohledávat dům, ve kterém terorista žil.

"Žil tu s manželkou a dvěma dětmi asi tři roky. Vypadal přátelsky, ale moc jsem ho neznal," řekl Furqan Navi.

Jiný soused ho rovněž popsal jako přátelského, naposledy ho viděl před dvěma dny.

14:11

Donald Trump se na Twitteru opřel do londýnského starosty Sadiqa Khana. "Nejméně sedm mrtvých, 48 zraněných a starosta Londýna říká, že není důvod se znepokojovat," napsal americký prezident.

14:02

Mezi necelou padesátkou zraněných je i několik příslušníků policie. Potvrdil to deníku The Telegraph její mluvčí.

13:59

Pokud dobře ovládáte angličtinu, můžete si přečíst celý proslov Theresy Mayové k sobotnímu teroristickému útoku v Londýně na jejím facebookovém profilu.

13:31

Policejní razie v Barkingu cílila podle televize Sky na domov jednoho z teroristů, který se včera účastnil útoku v Londýně.

13:30

Ostrovní média přinášejí další výpovědi očitých svědků, kteří se statečně postavili útočníkům.

Sedmačtyřicetiletý Gerard Vowls se v sobotu večer díval na finále Ligy mistrů, když dostal hlad a šel si domů pro něco k jídlu. Na jižní straně London Bridge uviděl ženu, kterou tři muži ve věku kolem 30 let zhruba patnáctkrát pobodali.

"Říkala 'Pomoc, pomoz mi', ale nemohl jsem udělat nic. Rád bych věděl, jestli ta dívka ještě žije. Brečel jsem asi hodinu, nevěděl jsem co dělat."

Vowls pronásledoval útočníky do Borough Market a házel po nich věci, aby je zastavil v řádění. "Vím, že to bylo hloupost, ale chtěl jsem zachránit lidem životy," cituje ho deník The Guardian.

Jednoho z útočníků zasáhl židlí, muž se ho následně pokoušel bodnout nožem. Policie na místo činu dorazila o 10 minut později. Dodal, že si všiml, že jeden z teroristů má kolem těla podezřelou nádobu. "Ale bylo mi jasné, že to není bomba. Házel jsem po nich lahve asi pět minut. Kdyby to byla výbušnina, odpálili by se."

13:16

Evropu čeká "low-cost jihad", nízkorozpočtová válka s islamisty, která bude zřejmě nabývat na intenzitě. Jak se bude zmenšovat území Islámského státu, do Evropy bude proudit stále víc teroristů, kteří mají výcvik a zkušenosti, píše Martin Ehl z Hospodářských novin.

Přečtěte si jeho celý článek Evropa musí najít recept na low-cost džihád.

Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017
Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017 | Foto: Reuters
13:13

Podle informací televize Sky pronásledoval teroristy z počátku jediný policista, shodou okolností hráč ragby, který nečekal na posily a rozhodl se jednat sám. Momentálně je s vážnými zdravotními komplikacemi v nemocnici.

13:00

Miloš Zeman podpořil Velkou Británii v tvrdším boji s terorismem. Na Twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí.

"Je mi nesmírně líto, že je Vaše vlast krátce po teroristickém útoku v Manchesteru vystavena další strašlivé zkoušce," uvedl Zeman v kondolenci, kterou zaslal britské královně Alžbětě II. Ocenil profesionalitu policie i klid a odhodlání britských občanů.

"Jsem přesvědčen, že nemáme jinou volbu, než proti terorismu tvrdě bojovat, a v tomto boji je Česká republika plně Vaším spojencem," uvedl prezident. Británie podle něj v této nelehké době ukázala světu odvahu a připravenost. Rodinám obětí Zeman vyjádřil hlubokou soustrast.

12:56

Mezi téměř padesátkou zraněných je i Candice Hedgeová. Jednatřicetiletá Australanka pracuje jako číšnice v restauraci u London Bridge a v sobotu večer si zašla po práci na drink se svým přítelem. Když seděla na baru, přistoupil k ní zezadu útočník, popadl ji za hlavu a řízl ji do krku.

Podle záchranářů byla v bezvědomí, nyní je již při vědomí a komunikuje s přáteli, píše deník The Guardian.

12:50

Přehledná mapka ukazuje, kde došlo k teroristickým útokům ve Velké Británii od roku 2005 a kolik si vyžádaly zranění a obětí. 

12:30

Sociálními sítěmi se šíří příběhy obyvatel Londýna, kteří v krizové situaci nezpanikařili a vzájemně si pomáhali.

Web deníku The Guardian cituje příběh řidiče taxíku Chrise. "Nevěděl jsem, co v tu chvíli dělat. Viděl jsem dvě mladé holky, vzal jsem je do auta a odvezl je pryč. Vysadil jsem je, co nejdál to jen šlo."

12:26

Projděte si na fotkách Londýn těsně po útoku, po kterém zůstalo nejméně sedm mrtvých.

12:05

V londýnském předměstí Barking probíhá podle televize Sky policejní akce. Bezpečnostní složky zadržely několik lidí, u budovy kromě policejních vozů parkuje i sanitka.

12:03

Svědci popisují noční incident. Útočníci měli kolem těla údajně vesty, které vypadaly jako atrapy sebevražedných pásů. To policie zatím oficiálně nepotvrdila. 

11:48

Teroristické útoky ve Velké Británii jsou podle premiérky Mayové projevy "ideologie islamistického extremismu, která překrucuje náboženství islámu."

Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala k přísnější kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům. Británie podle ní byla vůči extremistům "až moc tolerantní".

"Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako dosud," uvedla Mayová v prohlášení předneseném před svým sídlem v Downing Street. Podle ní nastal čas říct, že "už toho bylo dost".

 

Theresa Mayová se vyjadřuje k sobotnímu útoku v Londýně.
Theresa Mayová se vyjadřuje k sobotnímu útoku v Londýně. | Foto: Reuters
11:40

Britská premiérka Theresa Mayová se vyjádřila k včerejšímu útoku.

Bezpečnostní složky podle ní odvrátily za poslední tři měsíce pět teroristických útoků.

"Musíme zrevidovat britskou protiteroristickou strategii. Je potřeba se zaměřit i na první pohled méně závažné věci. Naše společnost musí nadále fungovat v souladu s našimi hodnotami. V boji s terorismem ale musíme změnit přístup."

"Ve čtvrtek proběhnou volby, jak bylo plánováno," dodala.

11:39

Kreml uvedl, že Putin v soustrastném telegramu Mayové napsal, že "společnou odpovědí na podobné události by mělo být posílení spolupráce států v boji proti terorismu".

11:34

Londýnský policista na Twitteru popsal, jak probíhala jeho včerejší směna: "Začal jsem tím, že jsem fotil děti, jak si hrají na Southbank. Skončil jsem tím, že jsem dával první pomoc nevinným obětem útoku na London Bridge."

11:26

Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) uvedla, že předvolební kampaň nechce přerušovat, "protože narušení demokracie je něco, co si extremisté přejí".

Na Twitteru to napsal vůdce strany Paul Nutfall. Bývalý vůdce strany Nigel Farage je zřejmě podobného názoru. Na Twitteru napsal: "Nemůžeme přerušit kampaň a normální život na dobu neurčitou. Chceme od našich vůdců opravdové činy, nikoliv jen ustaranost".

11:21

Policie věří, že incident je pod kontrolou. Na místech útoku zůstane nadále množství policistů. Uzavřeno je okolí i blízké stanice metra. V ulicích Londýna bude nasazeno větší množství policistů, včetně ozbrojených, dodala komisařka metropolitní policie Cressida Dicková.

Protiteroristické úřady podle ní zvažují, zda zvýšit stupeň ohrožení teroristickým útokem v zemi ze současného druhého nejvyššího (vážný) na úplně nejvyšší, kritický.

11:18

Podívejte se na video, ve kterém svědek popisuje noční incident v Londýně.

Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky

Teroristický útok v Londýně 3. 6. 2017
0:49
Svědek útoku v Borough Market: Viděl jsem, jak policisté zastřelili útočníky | Video: Reuters
11:09

Svědectví lidí z místa: Teroristé nejprve najeli s dodávkou do lidí na London Bridge, pak bourali před restauraci. Vyskočili a útočili nožem před bary a restauracemi. Obětí je nejméně sedm.

10:58

Počet obětí sobotního teroristického útoku v Londýně se zvýšil na sedm, oznámila dnes podle agentury Reuters na tiskové konferenci komisařka metropolitní policie Cressida Dicková. Na otázku, zda zná totožnost trojice atentátníků, kteří vozem najeli do lidí na mostě London Bridge a poté v nedaleké čtvrti Borough Market bodali do lidí, odpověděla: "Neznám".

10:52

Kvůli útokům v Londýně zatím není důvod svolávat Bezpečnostní radu státu. V České televizi to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Není ani třeba měnit stupeň teroristické hrozby v Česku, který je na čísle jedna. Obě tajné služby nyní pracují na získávání informací a zatím není podle Chovance nutné, aby se zpravodajské skupiny sešly. Velvyslanec ČR v Británii Libor Sečka televizi řekl, že na českém velvyslanectví v Londýně zasedne krizový štáb, který poté vydá další doporučení občanům.

Chovanec stejně jako ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by mezi zraněnými či oběťmi byli Češi. "Stále probíhá identifikace. Doufám, že se to nebude týkat Čechů," dodal.

10:21

Další video ukazuje, jak to vypadalo přímo v jednom z londýnských barů, který se nacházel v místech, kde k útoku došlo.

Okamžitě všichni k zemi! Panika v baru u Londýnského mostu krátce po útoku

0:39
Okamžitě všichni k zemi! Panika v baru u Londýnského mostu krátce po útoku | Video: Reuters, TWITTER/YATESY17
10:10

Podívejte se, jak policie uzavřela okolí Londýnského mostu krátce poté, co zde najelo auto do lidí.

Policie uzavírá okolí Londýnského mostu krátce poté, co zde najelo auto do lidí

0:34
Policie uzavírá okolí Londýnského mostu krátce poté, co zde najelo auto do lidí | Video: Reuters
10:06

Shrnutí dění kolem posledních útoků v Londýně na jednom místě najdete i v tomto textu.

10:03

Zpěvačka Ariana Grande má dnes večer v Manchesteru spolu s dalšími hvězdami vystoupit na mimořádném koncertu k uctění obětí sebevražedného útoku po jejím koncertě 22. května. Dnes ráno po útocích v Londýně napsala, že se modlí za Londýn. Její koncert dnes bude pro bezpečnostní složky ve Velké Británii noční můrou.

09:00

Útočníci byli policisty zabiti za osm minut od prvního hlášení o incidentu. Ve zprávě o útoku o tom píše zástupce velitele londýnské policie Mark Rowley.

08:56

Britští politici před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami přeruší kvůli sobotním atentátům v Londýně kampaň na celostátní úrovni. Lokální kampaň bude pokračovat, uvedla britská média. Konzervativní strana v prohlášení později sdělila, že kampaň přerušuje na národní úrovni pro dnešek a své rozhodnutí v následujících dnech přezkoumá i podle toho, jak budou vycházet najevo podrobnosti o útoku.

08:44

Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že někteří ze zraněných, kteří jsou po útocích v londýnských nemocnicích, jsou v kritickém stavu. Stupeň ohrožení terorismem podle něj zůstává na čtvrtém stupni z pěti, tedy vážný.

Khan dále uvedl, že podle něj nebyla chyba zmírnit po květnovém teroristickém útoku v Manchesteru stupeň ohrožení terorismem z nejvyššího, pátého stupně na čtvrtý. BBC řekl, že v ulicích Londýna dnes bude nasazeno více policistů.

08:37

Podle svědků na místě teroristických útoků v centru Londýna zavládl nejprve chaos, mnoho lidí se snažilo dostat do bezpečí v blízkých restauracích. Nejméně jedna taxislužba poskytovala lidem v nouzi bezplatné jízdy.

Will Orton, který byl v hospodě blízko místa útoku, řekl, že najednou do hospody začali přibíhat lidé. "Vůbec jsme nevěděli, co se děje," řekl. "Napadlo nás, že se třeba venku někdo popral. Pak sem začaly přibíhat stovky osob," dodal s tím, že ochranka po chvíli hospodu raději zamkla. Venku zavládl naprostý chaos a lidé, kteří přibíhali do hospody, říkali, že venku útočníci pobodali několik lidí, řekl Orton listu The Guardian.

Foto: Reuters
08:12

Americký prezident Donald Trump na twitteru nabídl Británii pomoc po londýnských atentátech a současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí.

Trump přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. "Jsme s vámi," vzkázal Britům jménem Spojených států. Telefonoval rovněž s britskou premiérkou Theresou Mayovou a přislíbil jí veškerou pomoc při vyšetřování útoků.

"Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti," napsal v dalším tweetu Trump. Americký prezident ve dvou exekutivních příkazech v lednu a březnu vydal zákaz vydávání víz občanům několika muslimských zemí. V obou případech platnost zákazu pozastavily americké soudy.

07:57

Nejdůležitější informace k nočním událostem v Londýně najdete i v tomto souhrnném textu.

07:56

Útok odsuzují politici po celém světě, přidal se k nim i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

07:35

Podle statistiky londýnských záchranářů bylo do nemocnic po obou útocích odvezenou celkem 48 lidí. V terénu zasahovalo přes 80 zdravotníků.

07:11

Útok se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Podle CNN pobodali nejméně dvě osoby. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".

6:10

Policie žádá veřejnost o fotografie či videa zachycující sobotní útoky.

6:02

"Jsem zděšen posledními událostmi v Londýně. Mé myšlenky a modlitby patří obětem a jejich rodinám," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v reakci na útok.

Foto: Reuters
5:37

Co zatím víme o útoku:

K útoku došlo v sobotu večer v sousedních londýnských oblastech kolem Londýnského mostu a ve čtvrti Borough Market. Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. V nedaleké čtvrti restaurací a barů Borough Market pak útočníci opustili auto a pobodali řadu lidí včetně jednoho policisty.

Šest lidí bylo při útoku zabito a nejméně 30 jich muselo být odvezeno do nemocnic.

Policie všechny tři útočníky zastřelila. Jejich identita dosud není známa. Policie potvrdila, že podezřelí měli na sobě patrně atrapy vest naplněných výbušninami.

5:15

Podle oficiálního sdělení londýnské záchranky stoupl počet raněných při útocích, kteří museli být hospitalizováni, z původně oznámených 20 na víc než 30.

4:56

Policie oznámila, že při útoku bylo zabito šest lidí a dvacet zraněných bylo převezeno do nemocnic. Policie kromě toho zabila tři útočníky, kteří byli v automobilu, jenž najel do lidí na Londýnském mostě. Policie se domnívá, že víc útočníků nebylo.

4:55

Sobotní útoky ve svém prohlášení odsoudil i generální tajemník Muslimské rady Británie Harun Khan.

4:45

Poslední londýnské útoky se odehrály krátce poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po květnovém atentátu v Manchesteru.

4:30

Sobotní události jsou od letošního března už třetím teroristickým útokem ve Velké Británii. K prvnímu došlo 22. března, kdy u parlamentu zaútočil Chálid Masúd. Zemřelo šest lidí včetně útočníka a nejméně 50 jich bylo zraněno. Podruhé terorista zaútočil 22. května - sebevražedný atentátník Salman Abedi se odpálil Manchesteru při koncertu americké zpěvačky Ariany Grande. Zemřelo 22 lidí včetně dětí a 116 jich bylo zraněno. Přesné údaje o obětech sobotního útoku doposud nejsou známy.

4:15
4:00

Přes pokročilou hodinu už útok odsoudil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který ujistil, že Francie je při Británii víc než kdy jindy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Reuters
3:50

Londýnská záchranka v prohlášení citovaném BBC uvedla, že do šesti nemocnic po celém městě rozvezla dvacítku zraněných. Řadu dalších lidí s méně vážnými poraněními ošetřila na místě.

3:50

Po prezidentu Trumpovi odsoudilo "zbabělé útoky, jejichž terči se stali nevinní civilisté v Londýně" i ministerstvo zahraničí USA a ujistilo, že Washington je připraven poskytnout jakoukoli pomoc, o kterou případně britské úřady požádají.

3:35

"Ještě neznáme všechny podrobnosti, ale byl to úmyslný a zbabělý útok na nevinné Londýňany a návštěvníky," řekl londýnský starosta Sadiq Khan. "Pro tak barbarské činy neexistuje žádné ospravedlnění," dodal starosta.

Sadiq Khan.
Sadiq Khan. | Foto: Reuters
3:30

Londýnský most zůstane uzavřený celou noc, oznámila dopravní policie.

3:25

Podle deníku The Sun útočníků údajně bylo dohromady pět. Dva prý byli zastřeleni a po třech ozbrojených mužích policie stále pátrá. BBC zveřejnila fotografii údajně postřelených útočníků. Jeden z nich měl k tělu připoutány kanystry.

3:20

Policie oznámila, že výbuchy v okolí London Bridge a Borough Market, o nichž informovali svědkové na sociálních sítích, byly policií kontrolované exploze.

2:50

Londýnská policie požádala veřejnost, aby se pokud možno dál vyhýbala oblastem London Bridge a Borough Market a aby lidé nevolali na tísňovou linku, pokud nejde o skutečně naléhavý případ.

2:50

Reportér listu Daily Telegraph na twitteru oznámil, že v blízkosti Borough Market, místa druhého incidentu, slyšel několik výbuchů.

2:45

Podle britského deníku The Sun panují obavy, že při obou útocích zemřelo až sedm lidí. Policie podle listu poblíž Londýnského mostu zastřelila dva útočníky.

2:38

Evakuace z místa útoku: lidé odcházejí s rukama nad hlavou, aby dali najevo, že nepatří k útočníkům.

Lidé pod dohledem bezpečnostních složek opouštějí místo incidentu u Londýnského mostu.
Lidé pod dohledem bezpečnostních složek opouštějí místo incidentu u Londýnského mostu. | Foto: Reuters
2:25

Premiérka Theresa Mayová dnes bude předsedat schůzi vládní bezpečnostní komise.

2:10

Útoky v londýnských oblastech London Bridge a Borough Market, které byly spáchány v noci na dnešek, byly teroristické činy. Potvrdila to londýnská policie. Teroristický útok potvrdila i britská premiérka Theresa Mayová. Třetí incident ve čtvrti Vauxhall, kde policie zasahovala kvůli pobodání, s předchozími dvěma činy nesouvisel a patrně nešlo o teroristický útok.

2:00

Podle londýnské policie incident ve Vauxhallu nesouvisí s událostmi na Londýnském mostě a v Borough Market.

1:55

Situace je nepřehledná

1:50

Americký prezident Donald Trump na twitteru přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu.

Foto: Reuters
1:45

Zatím nebylo potvrzeno, zda šlo o teroristické útoky a zda spolu souvisí. Britská premiérka Theresa Mayová však oznámila, že úřady k incidentům přistupuje jako k "potenciálním teroristickým činům".

1:40

Policie vyzvala veřejnost ke klidu, ale také k obezřetnosti.

1:35

Britská premiérka Theresa Mayová je na cestě do Downing Street, kde ji budou bezpečnostní složky informovat o nejnovějším vývoji situace.

Foto: Reuters
1:35

Co je zatím o incidentech známo: Na Londýnském mostě podle svědků v sobotu pozdě večer sjela dodávka ze silnice a srazila několik chodců. Reportérka Reuters napočítala deset policejních vozů spěchajících k Londýnskému mostu. Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že viděla bílou dodávku, jak vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Na žádost policie byla uzavřena železniční stanice London Bridge. Stejnojmenný most byl pro dopravu uzavřen v obou směrech a autobusové linky byly odkloněny. Podle spolupracovnice BBC dodávku řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu.

V nedaleké čtvrti restaurací a barů údajně muži s noži několik lidí pobodali. Podle médií bylo až 20 lidí pobodáno dlouhými noži a policie potvrdila, že tam i střílela. Třetí incident se odehrál ve čtvrti Vauxhall. Policie tam zasahuje, ale další informace nejsou známy.

Policie potvrdila, že při incidentech bylo několik lidí zabito.

1:25

Podle londýnské policie bylo při incidentech v noci na dnešek v britské metropoli zabito několik lidí. Postižené lokality byly uzavřeny. Zatím nebylo potvrzeno, zda šlo o teroristické útoky.

1:15

Policie v Londýně dnes zasahuje už u třetího bezpečnostního incidentu, tentokrát ve čtvrti Vauxhall jižně od řeky Temže. Předtím najelo auto do lidí na Londýnském mostě a v nedaleké čtvrti Borough Market bylo podle médií až 20 lidí pobodáno dlouhými noži a policie potvrdila, že tam i střílela.

Londýnský most (s autobusem), na němž došlo k incidentu. V pozadí Tower Bridge.
Londýnský most (s autobusem), na němž došlo k incidentu. V pozadí Tower Bridge. | Foto: Reuters
1:10

Dobrý večer z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po ohlášených incidentech v Londýně, k nimž došlo v sobotu pozdě večer.

ČTK Zahraničí Reuters ČTK, Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 4. 6. 2017 23:50
 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Barmské bezpečnostní složky ve městě Bago zabily přes 80 lidí demonstrujících proti vojenskému převratu

Barmské bezpečnostní složky v sobotu ve městě Bago v centrální části země zabily více než 80 lidí demonstrujících proti únorovému vojenskému převratu. S odkazem na pozorovatele o tom napsala agentura Reuters.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu v zemi zabito více než 600 lidí včetně téměř pěti desítek dětí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Další zprávy