Shrnutí londýnských útoků: Teroristé vraždili v Londýně dodávkou a noži

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2017 11:23
Nejméně sedm mrtvých má na svědomí noční útok v Londýně. Všechny tři útočníky policie zabila a domnívá se, že další nejsou. Útok se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market.
Lidé v centru Londýna propadli po útocích do paniky.
Lidé v centru Londýna propadli po útocích do paniky. | Foto: Reuters

Londýn - Teroristický útok v centru Londýna si v noci na dnešek vyžádal životy nejméně sedmi obětí a desítky zraněných. Atentát se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market.

Všechny tři útočníky z automobilu, jenž najel do lidí na mostě, policie zastřelila. Útok odsoudila řada státníků, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Britské politické strany podle médií kvůli útoku přeruší kampaň na národní úrovni před čtvrtečnímu volbami, Konzervativní strana to již potvrdila.

Policie i britská premiérka Theresa Mayová uvedli, že incidenty byly patrně teroristickými činy. V Londýně se kvůli atentátu sejde vládní výbor pro krizové situace COBRA a kolem jedenácté dopoledne se očekává prohlášení předsedkyně vlády.

Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Podle CNN pobodali nejméně dvě osoby. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".

Policie se podle šéfa protiteroristické jednotky Marka Rowleyho domnívá, že víc útočníků nebylo, ale ještě to musí potvrdit další vyšetřování. Do londýnských nemocnic bylo převezeno 48 lidí, někteří jsou v kritickém stavu. Mnoho dalších osob bylo ošetřeno s lehčími zraněními.

Mezi zraněnými jsou nejméně dva Francouzi a nejméně jeden Australan. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatím nemůže zcela vyloučit, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli nějací Češi.

Očitá svědkyně incidentu BBC řekla, že při incidentu na mostě viděla bílou dodávku, jak vyjela ze silnice a zasáhla pět nebo šest lidí. Dodávku údajně řídil muž rychlostí přibližně 80 kilometrů za hodinu.

Násilí proměnilo oblast plnou barů a restaurací ve scénu paniky a chaosu. Policisté na přeplněných ulicích volali na lidi, aby utekli, popisovala situaci agentura AP.

Ještě několik hodin po útocích byla policejně uzavřena velká část centrálního Londýna a lidé byli vyzýváni, aby se oblasti vyhnuli. Mnozí Londýňané i turisté tak měli potíže dostat se domů. Útočiště jim poskytly některé restaurace a hotely.

Poslední londýnské útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Zpěvačka už na twitteru uvedla, že se modlí za Londýn.

Dva měsíce předtím vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si vyžádal stejně jako dnes šest obětí na životech, atentátníka zastřelila policie.

Policie uzavírá okolí Londýnského mostu krátce poté, co zde najelo auto do lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy