Začala operace Hlemýžď. Násilí běženců a pašeráků roste, máme strach, volají lidé z Calais

Protest v Calais.
Foto: Reuters
Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 5. 9. 2016 14:12
Nespokojení obyvatelé severofrancouzského Calais, zemědělci, přepravci a obchodníci ráno zahájili protestní pochod a blokádu města. Obchodníkům, restauratérům i hoteliérům prý kvůli běžencům dlouhodobě klesají tržby.

Calais – Nespokojení obyvatelé severofrancouzského Calais, zemědělci, přepravci a obchodníci zahájili protestní pochod a blokádu města. Chtějí tak poukázat na dopad, který má uprchlický tábor na chod města a celého regionu.

"Operaci Hlemýžď" odstartovali v pondělí ráno. Asi 70 kamionů a traktorů pomalou jízdou blokuje dálnici.

"Chceme jet pomalu po dálnici A16 z Dunkerque do Calais: jedna skupina z Dunkerque a druhá pak z Bologne. Zemědělci se k nám přidají po cestě. Zůstaneme tu, dokud to bude nutné," uvedl pro BBC Jean-Pierre Delevigne z francouzského sdružení přepravců FNTR.

Kdy protestující blokádu ukončí, není jasné. Je možné, že celá akce bude trvat až několik dnů.

Francouzské úřady varují před kolonami u Calais. Město přitom patří mezi významné dopravní uzly. Odtud směřují přepravci do Velké Británie.

"Město je mrtvé"

Calais kdysi patřilo mezi oblíbené turistické destinace. Často do něj jezdili Britové, a to třeba i na jednodenní výlety.

Teď je Calais synonymem pro tamní uprchlický tábor, kterému se kvůli nevyhovujícím podmínkám přezdívá "džungle".

Obchodníkům, restauratérům i hoteliérům dlouhodobě klesají tržby. "Město je mrtvé. Turisté sem nechtějí jezdit. Lidé, kteří tu žijí, mají strach," popsal pro server The Local jeden z pekařů v Calais.

Na potíže si stěžují i zemědělci a v neposlední řadě též přepravci. Ti musí čelit vzrůstajícímu násilí skupiny migrantů a pašeráků, kteří se pokouší zpomalit a zastavit kamiony, aby se dostali dovnitř.

Napětí mezi obyvateli a utečenci tak dlouhodobě roste. "Sekají mi ovocné stromy, používají je pak k tomu, aby zablokovali kamiony. Berou mi taky balíky slámy. Zapalují je, aby zastavili řidiče," uvedl pro France TV Info farmář Xavier Foissey. "Je to tu jako opravdový papiňák. Pokud úřady nebudou nic dělat, může to skončit dramaticky," myslí si.

Nespokojení obyvatelé nyní požadují, aby jim francouzská vláda pomohla a stanovila jasný termín, kdy přistoupí k vyklizení uprchlického tábora.

Strach z nových útoků

Minulý pátek do Calais zavítal francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Ten oznámil, že vláda uprchlický tábor postupně vyklidí. Pro migranty současně vytvoří nová místa v azylových a uprchlických centrech ve Francii. Přesné datum si ale nechal pro sebe.

"Ministr vnitra Cazeneuve oznámil, že vyklidí tábor, ale my potřebujeme více bezpečnosti," uvedl David Sagnard, šéf francouzského sdružení přepravců FNTR. "Pokud dojde k vyklizení za tři měsíce, pro nás to bude znamenat další tři měsíce útoků a násilí. Musí k tomu dojít rychleji," dodal.

Nevládní organizace a státní úřady se dlouhodobě přou o to, kolik běženců v Calais pobývá. Oficiální čísla hovoří asi o 6900 lidech, zatímco nevládní organizace udávají až deset tisíc.

Poukazují také na to, že počet utečenců rychle roste – od začátku léta se zdvojnásobil. V otřesných podmínkách živoří i 900 dětí, z toho mnohé bez doprovodu dospělých.

 

Právě se děje

Další zprávy