Foto: Jak se ve Vídni snaží zachraňovat včely

Foto: Jak se ve Vídni snaží zachraňovat včely
Počet včel ale prudce klesá, a tak je nejvyšší čas tento rizikový trend zvrátit. Lidé se snaží včelstvům pomoci přežívat a vracet se do prostředí městských aglomerací, odkud je člověk vypudil. Například v Rakousku funguje pod záštitou města organizace Vienna's Stadtimker. Pracuje zde i včelař Sergej.
Členové zmiňované instituce chovají včelstva na několika místech rakouské metropole Vídně. Například v rekreační oblasti Lobau.
...
Duo včelařů se snaží každý den zajištovat pro včely ty nejlepší podmínky pro život.
Foto: Reuters

Populace včel na celém světě povážlivě klesá. Na vině je nadměrné používání pesticidů, masivní pěstování zemědělských monokultur a ničení životního prostředí. Včelstva ovšem ve velkém decimují i virová onemocnění. Odborníci masový úhyn označují jako Syndrom zhroucení včelstev (CCD, Colony Collapse Disorder ). Hrozí, že pokud se problém nepodaří vyřešit, bude se lidstvo v budoucnu potýkat s nedostatkem zemědělských surovin. Státní i nestátní organizace se proto v poslední době snaží úbytek včelstev zmírnit alespoň tím, že se snaží přivést včely zpět do prostředí městských aglomerací. Podívejte se, jak se to daří ve Vídni.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy