Foto: Jak se ve Vídni snaží zachraňovat včely

Foto: Jak se ve Vídni snaží zachraňovat včely
Počet včel ale prudce klesá, a tak je nejvyšší čas tento rizikový trend zvrátit. Lidé se snaží včelstvům pomoci přežívat a vracet se do prostředí městských aglomerací, odkud je člověk vypudil. Například v Rakousku funguje pod záštitou města organizace Vienna's Stadtimker. Pracuje zde i včelař Sergej.
Členové zmiňované instituce chovají včelstva na několika místech rakouské metropole Vídně. Například v rekreační oblasti Lobau.
...
Duo včelařů se snaží každý den zajištovat pro včely ty nejlepší podmínky pro život.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
14. 9. 2012 20:00

Populace včel na celém světě povážlivě klesá. Na vině je nadměrné používání pesticidů, masivní pěstování zemědělských monokultur a ničení životního prostředí. Včelstva ovšem ve velkém decimují i virová onemocnění. Odborníci masový úhyn označují jako Syndrom zhroucení včelstev (CCD, Colony Collapse Disorder ). Hrozí, že pokud se problém nepodaří vyřešit, bude se lidstvo v budoucnu potýkat s nedostatkem zemědělských surovin. Státní i nestátní organizace se proto v poslední době snaží úbytek včelstev zmírnit alespoň tím, že se snaží přivést včely zpět do prostředí městských aglomerací. Podívejte se, jak se to daří ve Vídni.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy