Foto: Jak se ve Vídni snaží zachraňovat včely

Foto: Jak se ve Vídni snaží zachraňovat včely
Počet včel ale prudce klesá, a tak je nejvyšší čas tento rizikový trend zvrátit. Lidé se snaží včelstvům pomoci přežívat a vracet se do prostředí městských aglomerací, odkud je člověk vypudil. Například v Rakousku funguje pod záštitou města organizace Vienna's Stadtimker. Pracuje zde i včelař Sergej.
Členové zmiňované instituce chovají včelstva na několika místech rakouské metropole Vídně. Například v rekreační oblasti Lobau.
...
Duo včelařů se snaží každý den zajištovat pro včely ty nejlepší podmínky pro život.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
14. 9. 2012 20:00

Populace včel na celém světě povážlivě klesá. Na vině je nadměrné používání pesticidů, masivní pěstování zemědělských monokultur a ničení životního prostředí. Včelstva ovšem ve velkém decimují i virová onemocnění. Odborníci masový úhyn označují jako Syndrom zhroucení včelstev (CCD, Colony Collapse Disorder ). Hrozí, že pokud se problém nepodaří vyřešit, bude se lidstvo v budoucnu potýkat s nedostatkem zemědělských surovin. Státní i nestátní organizace se proto v poslední době snaží úbytek včelstev zmírnit alespoň tím, že se snaží přivést včely zpět do prostředí městských aglomerací. Podívejte se, jak se to daří ve Vídni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy