Oblíbená barcelonská starostka je proti katalánské nezávislosti. Rajoy má podporu i ostatních stran

ČTK ČTK
9. 10. 2017 22:06
Proti okamžité katalánské nezávislosti se postavila vlivná starostka Barcelony Ada Colauová, která vyzvala k jednání s centrální vládou. Tvrdý postoj premiéra Mariana Rajoye podpořili vůdci dalších parlamentních stran. Region v obavách z negativních dopadů současné nejisté politické situace opouštějí některé firmy, nejnověji mimo jiné provozovatel sítě dálnic Abertis.
Starostka Barcelony Ada Colauová.
Starostka Barcelony Ada Colauová. | Foto: Reuters

Barcelona/Madrid - Katalánští separatisté usilující o rychlé vyhlášení samostatnosti v pondělí dostali další varování z Madridu, kde tvrdý postoj premiéra Mariana Rajoye podpořili vůdci dalších parlamentních stran. Proti okamžité katalánské nezávislosti se postavila vlivná starostka Barcelony Ada Colauová, která vyzvala k jednání s centrální vládou. Region v obavách z negativních dopadů současné nejisté politické situace opouštějí některé firmy, nejnověji mimo jiné provozovatel sítě dálnic Abertis.

Předseda španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez řekl, že pokud Katalánsko v úterý jednostranně vyhlásí nezávislost, podpoří premiéra Rajoye, který Kataláncům pohrozil odebráním autonomie. Za lidoveckého předsedu vlády se postavil i šéf druhé nejsilnější pravicové strany Ciudadanos Albert Rivera, který chce autonomii omezit okamžitě. Zároveň vyzval katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, aby odvolal svou účast na úterním zasedání katalánského parlamentu, které by mohlo deklaraci nezávislosti odporující španělské ústavě schválit.

Stoupenci katalánského setrvání v pozici španělského regionu získali v pondělí významnou spojenkyni v osobě barcelonské starostky Colauové, podle níž na základě referenda z 1. října nezávislost vyhlásit nelze. Oblíbená politička vybídla Puigdemonta a Rajoye k věcnému jednání. "Žádám Rajoye a Puigdemonta, aby nepřijímali žádná další rozhodnutí, která by mohla podminovat prostor k dialogu. To bude ten nejodvážnější čin," řekla Colauová, podle níž by také Madrid měl ihned ukončit mimořádné policejní nasazení v Katalánsku.

Po velkých bankách Caixabank či Banco Sabadell či distributoru energií Gas Natural se rozhodla odejít z Katalánska také firma Abertis, která buduje a provozuje síť placených silnic. Společnost patřící do indexu Ibex 35, který zahrnuje 35 předních podniků obchodovaných na madridské burze, odchází z Barcelony do Madridu. Přesun sídla z Katalánska oznámila také telekomunikační společnost Cellnex a realitní firma Colonial, které jsou rovněž součástí indexu.

Jednou z mála pozitivních zpráv pro katalánské nacionalisty byla v pondělí reakce skotských nacionalistů, kteří vyzvali španělské úřady, aby respektovaly výsledek referenda ve prospěch nezávislosti Katalánska. Podle usnesení Skotské národní strany (SNP) by ve sporu mezi Madridem a katalánskou regionální vládou měly jako zprostředkovatelé zasáhnout OSN, Evropská unie a Rada Evropy.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy