Obavy se naplnily, roztavené palivo hlásí tři reaktory

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 5. 2011 14:09
Situace v elektrárně Fukušima je vážnější, než Tepco původně připouštělo
Fukušima krátce po explozi nahromaděného vodíku.
Fukušima krátce po explozi nahromaděného vodíku. | Foto: Reuters

Tokio - Jaderná elektrárna Fukušima, kterou 11. března zasáhlo ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami, je poškozená mnohem více, než se dosud předpokládalo.

Podle nejnovějších zjištění se totiž palivové tyče roztavily ve třech ze šesti reaktorových místností. Likvidace jaderné havárie se tak zřejmě protáhne.

K roztavení paliva v prvních třech reaktorech navíc došlo v prvním týdnu po zemětřesení. Prokázalo se tak to, čeho se technici obávali, ale vzhledem k zamoření areálu elektrárny se o tom nemohli přesvědčit.

Kvůli zničenému chladicímu zařízení se palivové tyče, které vyzařují obrovské množství tepla, roztavily a stekly na dno vodní nádrže, v níž jsou skladovány a chlazeny.

Přiznalo to vedení společnosti Tepco, která elektrárnu vlastní, ale jedním dechem dodalo, že chlazení jde podle plánu a není čeho se obávat.

Podle odborníků, na něž se obrátila televize CNN, je ale problém v tom, že i když už palivo chladne, jeho část může být stále v tekutém skupenství a může se protavit skrz dno vodních nádrží. To by znamenalo velkou komplikaci.

Palivo se roztavilo, ale nebojte...

Roztavení paliva v prvním reaktoru vyšlo najevo už minulý týden, kdy se v něm podařilo obnovit funkci vodních pump. V úterý technici přiznali, že údaje získané z dalších dvou bloků nasvědčují tomu, že na tom nejsou o nic lépe ani reaktory číslo dva a tři.

"Analýza získaných dat poukazuje na to, že se palivové tyče (v rektorech 2 a 3) velmi pravděpodobně také roztavily. Je ale nepravděpodobné, že by to zhoršilo současnou jadernou havárii. V bazénu s palivem je stále voda," cituje server Japan Today mluvčího Tepca Takea Ivamotu.

Od vypuknutí jaderné havárie se společnost neustále potýká s komplikacemi a dosud nedokázala dostat situaci v elektrárně pod kontrolu. V pondělí se například ukázalo, že kontejnery, do kterých je uskladňována vysoce ozářená voda, byly téměř plné a reálně hrozilo, že bude třeba odpustit do oceánu další radiaci. Voda se v elektrárně kontaminuje při nouzovém chlazení reaktorů a palivových tyčí.

Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se podařit odčerpat veškerou ozářenou vodu do konce prosince letošního roku. Ovšem pouze za předpokladu, že se technikům povede realizovat záměr uzavřít chladicí okruh, tedy nepumpovat do elektrárny další a další vodu, ale dekontaminovat a znovu použít tu stávající.

Objem kontaminované vody může do půlky června, tedy předpokládaného spuštění recyklačního systému, dosáhnout až 200 tisíc tun. Tolik prý Tepco v elektrárně udrží. Po naplnění kontejnerů hodlá uskladnit vodu v místnostech s turbínami.

Byla to tsunami, trvá na svém Tepco

Elektrárna byla poškozena fatálně. Zda zemětřesením, nebo vlnou tsunami, zatím není jasné.
Elektrárna byla poškozena fatálně. Zda zemětřesením, nebo vlnou tsunami, zatím není jasné. | Foto: Reuters

Tepco i nadále trvá na tom, že za nejhorší jadernou havárii od Černobylu může extrémně vysoká tsunami, která vyřadila chladicí systémy a odřízla elektrárnu od veškerých dodávek energie, nikoliv zemětřesení, na něž měla být elektrárna připravena.

Japonský ministr průmyslu Banri Kajeda mezitím oznámil, že souhlasí s vytvořením zvláštní vyšetřovací komise, která se pokusí příčinu havárie jednoznačně objasnit. Zasednout by v ní měli zástupci vlády, nestranní odborníci a experti z Tepca.

Do čela vyšetřovatelů se postaví emeritní profesor a odborník na lidská pochybení v podobných situacích Jotaro Hatamura. Výsledek vyšetřování by měl být znám v létě roku 2012.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy