Fukušimu zničilo zemětřesení. Totéž hrozí v Evropě

Radim Klekner Radim Klekner
18. 5. 2011 7:00
Zastánci "zelené" elektřiny slaví, mají další argument pro obnovitelné zdroje
Odhad škod spojených s jadernou katastrofou ve Fukušimě jde do stovek miliard dolarů.
Odhad škod spojených s jadernou katastrofou ve Fukušimě jde do stovek miliard dolarů. | Foto: Reuters

Ženeva/Tokio - Havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima nezpůsobila vlna tsunami, jak dlouho tvrdil provozovatel elektrárny, společnost Tepco. Nejhorší nukleární katastrofu v poválečných dějinách země má na svědomí zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály.

Prasklina, která se objevila v plášti reaktoru číslo jedna a vedla k poruše chladicího systému, vznikla při vlastním zemětřesení a ne až o několik hodin později, s příchodem tsunami.

Podle japonského jaderného experta Micuhika Tanaky to prokazuje časový průběh poklesu tlaku na prvním reaktoru.

Nejenže tím Tanaka vyvrátil tvrzení japonského energetického giganta. Poskytl také další argument zastáncům "zelené energie".

Otazníky kolem obnovitelných zdrojů

Jaderná havárie v japonské Fukušimě opětovně poukázala na to, jak důležité je navýšit podíl, který na výrobě elektřiny mají obnovitelné zdroje energie. Stoprocentní bezpečnost atomových elektráren nedokáže zajistit nikdo a další Fukušimy si nemůže žádná země dovolit.

Experti ale stále neumějí vyčíslit, kolik by přechod na obnovitelné zdroje stál a kolik procent spotřeby by vlastně měly krýt. Odhaduje se jen, že by investice do zelené energie globálně přišly na stovky miliard USD ročně.

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) je ale přesvědčen: V roce 2050 může být z energie vody, větru, slunce či biomasy vyráběno až 77 procent veškeré produkované elektřiny.

"Podíl těchto zdrojů neustále stoupá a náklady na jejich využívání naopak klesají," říká se ve zprávě IPCC, zveřejněné před několika dny v ženevském sídle organizace.

"Ukazuje se navíc, jaký potenciál všude ve světě (obnovitelné zdroje) mají v ohledu na zlepšení životních podmínek lidí."

Bezpečné nejsou ani evropské elektrárny

To, že německá vláda nechala po Fukušimě přezkoumat všech osm starších reaktorů v Německu a v dubnu rozhodla o definitivním výstupu z jaderné energetiky, tak nebylo jen reakcí na tlak veřejnosti ovládané "ekologickou lobby".

Zemětřesení v Severním Porýní-Westfálsku, které na tisícovkách budov způsobilo v dubnu 1992 značné materiální škody, mělo magnitudo 5,9.

Němečtí experti jsou přesvědčeni, že ohroženy jsou přinejmenším čtyři jaderné elektrárny: Neckarwestheim a Philippsburg v Bádensku-Würtembersku, Biblis v Hesensku a Gundremmingen v Bavorsku.

Za tektonicky nestabilní označují i širší okolí Kolína nad Rýnem, Fogtland na severu Saska či rozsáhlé oblasti horního Porýní v blízkosti švýcarských hranic.

Přehodnotit bezpečnost svých atomových elektráren bude muset na základě nových dat také Francie, která z jádra vyrábí 75 procent své elektřiny.

Jedno procento HDP ročně?

Na výstup z jaderné energetiky a intenzivní využívání obnovitelných zdrojů teď v Německu tlačí všechny politické strany. Spolková republika si ale podobný krok může dovolit.

Experti spočetli, že uzavření jaderných reaktorů a jejich nahrazení větrnými a solárními, ale také - nepříliš ekologickými - plynovými elektrárnami bude do roku 2020 stát spolkovou pokladnu 170 miliard eur. Znamená to, že by Německo muselo do výroby elektřiny v příštích deseti letech investovat každoročně částku odpovídající necelému jednomu procentu svého HDP.

Provést tento odhad v globálním měřítku je mnohem obtížnější. Netroufá si na to ani IPCC, který připouští, že by to byly stovky a stovky miliard dolarů ročně.

Zejména v zemích třetího světa, jež energii větru, vody či slunce využívají jen zřídka a spoléhají se především na uhelné či plynové elektrárny, by byl přechod na obnovitelné zdroje značně nákladný.

Pokud byl celosvětový hrubý domácí produkt v roce 2010 odhadován na 75 bilionů dolarů, představuje jedno procento z této částky 750 miliard USD. 

Pro srovnání: 150 miliard dolarů jsou roční příjmy z hazardu. Celosvětové výdaje na zbrojení pak činí 1,5 bilionu USD. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy