Obávaný velitel islámských radikálů je údajně mrtev

ČTK ČTK
13. 11. 2014 20:01
Umar Šíšání byl vojenským velitelem hnutí v Sýrii a později vedl ofenzivu radikálů s cílem dobýt další území na hranicích s Irákem.
Čečensko. Ilustrační foto.
Čečensko. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Jeden z obávaných velitelů bojovníků Islámského státu Tarchan Batirašvili, známější pod přezdívkou Umar Šíšání (Umar či Omar Čečenec), je mrtev. Ohlásil to promoskevský vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov v komunikační síti Instagram. Neupřesnil však kdy, kde a kdo Šíšáního zabil.

"Nepřítel islámu Tarchan Batirašvili, který si říkal Umar Šíšání, je zabit. Tak dopadne každý, koho napadne vyhrožovat Rusku a čečenskému lidu. Tak dopadne každý, kdo prolije krev muslimů," napsal Kadyrov. Dříve tvrdil, že poslal své lidi, aby zlikvidovali i hlavního pohlavára Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

Čečenský vládce podle serveru newsru.com již dříve slíbil "se vší odpovědností", že "zničí" jakéhokoliv islamistu, který by ohrožoval Rusko či prezidenta Vladimira Putina. Zareagoval tak na zářijové prohlášení Islámského státu vyzývajícího k rozpoutání svaté války v Čečensku.

Šíšání telefonoval, že se pomstil

Útok měl prý vést právě "Čečenec" Šíšání, který si vydobyl značnou publicitu i v západních médiích coby mladý velitel skupiny fanatických bojovníků ovládající část Iráku a Sýrie.

V řadách islamistů válčí několik stovek Čečenců, kteří jsou považováni za nejlepší bojovníky, a to vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem ze střetů s ruskými vojáky.

Šíšání ze Sýrie telefonoval otci a ohlásil, že se vrátí domů, aby se pomstil Rusům. Spolu s ním prý přijdou i tisíce bojovníků.

Umar Šíšání byl vojenským velitelem hnutí v Sýrii a později vedl ofenzivu radikálů s cílem dobýt další území na hranicích s Irákem. Po červnové smrti vojenského velitele celého hnutí abú Abdul Rahmána Bilávího Anbárího se objevily nepotvrzené náznaky, že se snad dostal na jeho místo.

Šíšání, jehož původní jméno zní Tarchan Batirašvili, je podle médií Čečenec pocházející z gruzínské soutěsky Pankisi, která byla vždy považována za základnu čečenských teroristů. Sloužil v gruzínské armádě, v roce 2008 bojoval s Rusy, ale kvůli blíže neupřesněné nemoci byl z armády propuštěn. Gruzínská policie ho poté zadržela kvůli nelegálnímu držení zbraní, v roce 2010 byl ale propuštěn a odešel do Turecka. O pár let později se objevil v Sýrii již pod novým jménem.

Ruské úřady vyjadřují obavy z případného návratu stovek islamistů válčících v Sýrii a Iráku do Ruska a dalších postsovětských republik.

Kadyrov svého času opakovaně ohlašoval likvidaci vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarova, jehož smrt ale islamisté a ruské úřady potvrdili až letos na jaře.

 

Právě se děje

Další zprávy