Obama zešedl. Stárnou prezidenti rychleji než ostatní?

Václav Viták
11. 12. 2011 6:30
Studie Illinoiské univerzity tvrdí, že američtí prezidenti žijí déle než ostatní
Obama za tři roky v Bílém domě zešedivěl
Obama za tři roky v Bílém domě zešedivěl | Foto: Reuters

Washington - Americkému prezidentovi Baracku Obamovi viditelně šediví vlas. Šéf Bílého domu, který v srpnu oslavil padesátku, se ale brání, že v jeho rodině je to dědičné, jeho děda prý zešedl již v devětadvaceti.

Doktor Michael Roizen z kliniky v Clevelandu je ale přesvědčen, že je to daň za vyčerpávající funkci prezidenta. Podle Roizena prezidenti USA stárnou během svého pobytu v Bílém domě dvakrát rychleji než normální lidé.

Lékař tvrdí, že hlavní příčinou je neustálý stres. "Nemají dost přátel, kteří by jim ho pomohli zmírnit," tvrdí Roizen. Neboli, jak říkával údajně prezident Harry Truman: "Pokud chcete mít ve Washingtonu přítele, pořiďte si psa."

Někteří Roizeonovi kolegové ale jeho názor vůbec nesdílejí. Patří k nim profesor S. Jay Olshansky z University of Illinois v Chicagu.

Tento odborník na proces stárnutí a dlouhověkost vydal v časopise Journal of American Medical Association studii, v níž dokládá přesný opak, tedy že většina amerických prezidentů se dožila vysokého věku.

Pobyt v Bílém domě zdraví svědčí

Olshansky zjistil, že 23 ze 34 amerických prezidentů, kteří zemřeli přirozenou smrtí, žilo o několik, nebo i o mnoho let déle, než činil průměr v jejich době.

"Šedivění vlasů a prohlubování vrásek, které vidíme u prezidentů, když jsou v úřadu, je normálním prvkem lidského stárnutí," říká odborník.

"Ve skutečnosti nevíme, zda šedivějí více než ostatní lidé jejich věku. I kdyby to tak ale bylo, na šedivění vlasů a vrásky se neumírá," dodává.

Prvních osm amerických prezidentů se dožilo v průměru téměř osmdesáti let. V té době byla průměrná délka života méně než pětatřicet let. John Adams například zemřel až v devadesáti, James Madison v pětaosmdesáti a Thomas Jefferson v třiaaosmdesáti letech.

Výjimkou byl George Washington, který zemřel již v osmašedesáti, i on se ale mohl počítat - vzhledem k tehdejšímu průměru - k dlouhověkým.

"Je naprosto neuvěřitelné, že se dožili tak vysokého věku," podotýká Olshansky. Jeho názor, že pobyt v Bílém domě zdraví spíše prospívá, potvrzuje i moderní doba.

Ronald Reagan a Gerald Ford se například dožili třiadevadesáti let. Výjimkou je pouze Lyndon Johnson, který zemřel ve čtyřiašedesáti na infarkt.

Bohatí a vzdělaní žijí déle

Olshansky omezil svou analýzu na prezidenty, kteří zemřeli přirozenou smrtí. Vyřadil tedy čtveřici těch, kteří byli zavražděni (Lincoln, Garfield, McKinley a Kennedy) a pětici stále žijících (Carter, Bushové otec a syn, Clinton, Obama).

K dlouhověkým americkým prezidentům patřil i Ronald Reagan
K dlouhověkým americkým prezidentům patřil i Ronald Reagan | Foto: Reuters

Posuzoval celkem 34 prezidentů a vyšlo mu, že 23 z nich žilo déle, než činil průměrný věk muže v jejich době.

Výsledek svého bádání vysvětluje následovně: Všichni zkoumaní prezidenti kromě deseti byli studovaní, velmi bohatí a měli přístup k té nejlepší lékařské péči své doby. Korelace mezi socioekonomickým statutem a dlouhověkostí je silná a trvalá.

Doktor Roizen ale odmítá připustit, že by Olshanského výzkum vyvrátil jeho teorii o dvojnásobně rychlém stárnutí amerických prezidentů.

Podle něj dokazuje pouze to, že "člověk, který chce kandidovat na (amerického) prezidenta, má obvykle sklon být neuvěřitelně zdravý".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy