Obama si notuje se Sarkozym. Írán má pocítit tvrdý úder

Zahraničí Zahraničí
31. 3. 2010 8:05
Chtějí kvůli jadernému programu země postupovat důrazněji než dosud. Zpřísnit sankce
Foto: Reuters

Washington - Tvrdší sankce pro Írán za jeho jederný program, to je vize amerického prezidenta Baracka Obamy, kterou chce podle svých slov prosadit hned v následujících týdnech.

Pro svůj plán našel také spojence - francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Oba státníci na společné tiskové konferenci v Bílém domě v úterý oznámili, že podle jejich názoru je nutné vyhlásit proti Íránu tvrdší sankce, než jaké vyjednaly americká a francouzská vláda s Čínou, Ruskem, Německem a Velkou Británií.

Připojují se i země G8

Také kanadský premiér Stephen Harper vyzval v úterý k tvrdšímu přístupu k Íránu kvůli jeho jadernému programu. Řekl to jménem ministrů zahraničí skupiny G8 v kanadském Gatineau.

Podle agenturních zpráv směřovala výzva zejména k Číně. Ta jako jediný stálý člen Rady bezpečnosti OSN nepatří do skupiny zemí G8 a k uvalení dalších sankcí na Teherán se staví zdrženlivě.

"Teherán musí zastavit své aktivity v jaderném obohacování (uranu) a zahájit mírový dialog," prohlásil Harper.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy