Obama s Clintonovou se tajně sešli. Vytvoří tandem?

Red Zah
6. 6. 2008 7:22
Večerní Schůzka ve Washingtonu byla pečlivě utajena
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - Ještě počátkem týdne byli nesmiřitelnými soupeři v boji o nominaci Demokratické strany na prezidenta. Nyní dělají všechno proto, aby se co nejrychleji podařilo zhojit rány utržené volebním soubojem.

Už jistý demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama se ve čtvrtek pozdě večer sešel soukromě se svojí soupeřkou, newyorskou senátorkou Hillary Clintonovou.

„Senátoři Clintonová a Obama se sešli a měli užitečnou diskusi o tom co je třeba udělat pro úspěch v listopadu," přiznaly štáby obou politiků ve společném prohlášení.

Čtěte vše o volbách v USA

Americké volby 2008

O schůzce nebyly zveřejněny žádné další detaily. Mluvčí Obamy odmítl uvést i to, kde se donedávna konkurenti potkali, odmítl, že by místem schůzky byl washingtonský domov Clintonové. Obama se tajně vytratil z letadla, kterým se měl vracet do Chicaga.

Schůzka obou politiků následovala jen krátce poté, co štáb Clintonové odmítl, že by bývalá první dáma přijala post viceprezidenta na Obamově kandidátce, ale aktivně o něj neusiluje. "Neusiluje o to a nikdo za ni v této věci nemůže hovořit," prohlásil mluvčí Howard Wilson. "Výběr je čistě záležitostí senátora Obamy," dodal.

Jeden z důležitých poradců Hillary však dodal, že si manželka Billa Clintona nemyslí, že jí post bude nabídnut.

Čtěte více:
Obama nabízí Hillary: Splatím část vašeho obřího dluhu

Analýza: Hvězda Hillary pohasla. Kde udělala chybu?
Amerika má prvního černého kandidáta na prezidenta
Blog Pavla Tomáška: Clintonová prohrála, protože neuměla počítat

Příznivci toho, aby Obama s Clintonovou vytvořili pro podzimní prezidentské volby společnou kandidátku, přesto schůzku radostně přivítali v naději, že se oba k tomu rozhodnutí blíží.

Obama tento týden získal dostatečný počet volitelských hlasů, aby se po pětiměsíčním souboji o prezidentskou nominaci mohl prohlásit za demokratického kandidáta na prezidenta. V listopadových volbách se střetne s republikánským uchazečem Johnem McCainem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy