Obama navštíví demilitarizovanou zónu mezi Korejemi

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 3. 2012 12:56
Americký prezident nejstřeženější hranici na světě navštíví cestou na jaderný summit OSN v Soulu
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama vůbec poprvé navštíví demilitarizovanou zónu mezi KLDR a Jižní Koreou.

Nejstřeženější hranici světa, která od uzavření příměří v roce 1953 dělí Korejský poloostrov, navštíví šéf Bílého domu v neděli cestou na summit OSN o jaderné bezpečnosti v Soulu.

Podle oficiálního vyjádření tím chce Obama vyjádřit podporu Jižní Koreji v době, kdy Pchjongjang oznámil, že vypustí na oběžnou dráhu vlastní družici.

Odpálení satelitu do vesmíru totiž může být zkouškou rakety schopné nést jaderné hlavice. Washington už varoval, že by start rakety mohl zhatit nedávno uzavřenou dohodu mezi KLDR a USA o amerických dodávkách 240 tisíc tun potravinové pomoci výměnou za to, že Severokorejci přestanou testovat střely dlouhého doletu.

KLDR nicméně tvrdí, že má právo na mírový vesmírný program, a vyzvala mezinárodní odborníky na vesmír a novináře, aby se vypuštění satelitu zúčastnili.

Poslední události na Korejském poloostrově tak poněkud zastínily mírové poselství, jež mělo ze summitu Spojených národů vzejít. Do Soulu se mají o víkendu sjet zástupci z 54 zemí, včetně Ruska a Číny.

Severní i Jižní Korea jsou de facto stále ve válečném stavu. Po skončení tříletého konfliktu v roce 1953 totiž neuzavřely mír, ale pouze příměří. Od té doby je 4 kilometry široké pásmo, které Bill Clinton popsal jako nejděsivější místo na Zemi, stále na hranici otevřeného konfliktu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy