O odvaze a naději. Vyšly paměti postřelené političky

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 11. 2011 7:00
Bývalý astronaut Kelly a kongresmanka Giffordsová popsali boj s nepřízní osudu
Snímek Gabrielle Giffordsové z poloviny května.
Snímek Gabrielle Giffordsové z poloviny května. | Foto: Reuters

Washington - Na pulty amerických knihkupectví dorazil jeden z očekávaných trháků letošního podzimu.

Pod názvem "Gaby: příběh odvahy a naděje" se začaly prodávat paměti velitele posledního letu raketoplánu Endeavour Marka Kellyho a jeho manželky, kongresmanky Gabrielle Giffordsové, která se zázračně zotavuje z lednového průstřelu hlavy.

Nakladatelé si od knihy slibují mnoho. Měla by se stát bestselerem, a to nejen ve Spojených státech.

Kromě výpovědi manžela obsahuje i postřehy samotné Giffordsové.

Političku postřelil v lednu duševně nemocný Jared Lee Loughner, když na politickém mítinku začal bezhlavě pálit do davu. Šest lidí zabil a dalších třináct postřelil. Giffordsová přežila, ačkoliv jí jedna z kulek prolétla levou částí mozku.

V knize je popsáno pozadí zázračných úspěchů, jichž politička krok za krokem dosahovala během prvních deseti měsíců po úrazu, kdy se musela s pomocí odborníků i manžela znovu naučit mluvit i chodit.

Manželé ale nechali čtenáře nahlédnout i k nim domů, když se jim mimo jiné svěřují, jak se od roku 2007 marně snažili o dítě. Nepomohla ani asistovaná reprodukce. Snahu přivést na svět potomka ale nevzdávají.

Zesílím a vrátím se

Ústředním tématem knihy ale zůstává rekonvalescence kongresmanky. Její manžel popisuje, kterak ji bezprostředně po střelbě navštívil bývalý prezident George W. Bush a ona opakovala pouze slova "wow" a "kuře".

O několik měsíců později byl Kelly svědkem toho, jak lékaři při jednom z testů ukazovali jeho manželce fotografie slavných. Na snímek Arnolda Schwarzeneggera zareagovala pouze slovy "nepořádek kolem, děti".

Kniha je psána z pohledu manžela, ale poslední, jednostránková kapitola nazvaná Hlas Gaby obsahuje její krátké postřehy. "Zesílím a vrátím se," slibuje mimo jiné čtenářům.

To ostatně řekla i v prvním rozhovoru, který po úrazu poskytla. Jak poznamenala agentura AP, je z něj sice patrné, že kongresmanka Giffordsová dosáhla úžasného pokroku, ale stále má problémy s hledáním slov a sestavováním delších vět.

Kongresmanka si ale na osudný den nepamatuje. "Brečela jsem. Mnoho lidí umřelo. Smutné, smutné, smutné. Obtížné," reagovala v nedávném interview pro stanici ABC na dotaz, jak reagovala, když se o události dozvěděla.

Nejčernější okamžik

Takto vypadala kongresmanka před útokem.
Takto vypadala kongresmanka před útokem. | Foto: ČTK

Právě řeč byla podle Kellyho to nejtěžší, s čím se jeho žena po probrání z komatu musela vyrovnat. "Přišel jsem k jejímu lůžku, abych ji ujistil, že se uzdraví. Chtěla mi odpovědět, ale zjistila, že nemůže mluvit, a začala panikařit. V jejích očích se zračil děs a beznaděj, propukla v nekonečný pláč," cituje z knihy server MSNBC.

Pokud se tedy chce vrátit do nejvyšší politiky, bude muset pokračovat v závodu s časem. Svůj mandát by měla obhajovat už za půl roku, tedy šestnáct měsíců poté, co ji Jared Lee Loughner málem připravil o život.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy