O odvaze a naději. Vyšly paměti postřelené političky

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 11. 2011 7:00
Bývalý astronaut Kelly a kongresmanka Giffordsová popsali boj s nepřízní osudu
Snímek Gabrielle Giffordsové z poloviny května.
Snímek Gabrielle Giffordsové z poloviny května. | Foto: Reuters

Washington - Na pulty amerických knihkupectví dorazil jeden z očekávaných trháků letošního podzimu.

Pod názvem "Gaby: příběh odvahy a naděje" se začaly prodávat paměti velitele posledního letu raketoplánu Endeavour Marka Kellyho a jeho manželky, kongresmanky Gabrielle Giffordsové, která se zázračně zotavuje z lednového průstřelu hlavy.

Nakladatelé si od knihy slibují mnoho. Měla by se stát bestselerem, a to nejen ve Spojených státech.

Kromě výpovědi manžela obsahuje i postřehy samotné Giffordsové.

Političku postřelil v lednu duševně nemocný Jared Lee Loughner, když na politickém mítinku začal bezhlavě pálit do davu. Šest lidí zabil a dalších třináct postřelil. Giffordsová přežila, ačkoliv jí jedna z kulek prolétla levou částí mozku.

V knize je popsáno pozadí zázračných úspěchů, jichž politička krok za krokem dosahovala během prvních deseti měsíců po úrazu, kdy se musela s pomocí odborníků i manžela znovu naučit mluvit i chodit.

Manželé ale nechali čtenáře nahlédnout i k nim domů, když se jim mimo jiné svěřují, jak se od roku 2007 marně snažili o dítě. Nepomohla ani asistovaná reprodukce. Snahu přivést na svět potomka ale nevzdávají.

Zesílím a vrátím se

Ústředním tématem knihy ale zůstává rekonvalescence kongresmanky. Její manžel popisuje, kterak ji bezprostředně po střelbě navštívil bývalý prezident George W. Bush a ona opakovala pouze slova "wow" a "kuře".

O několik měsíců později byl Kelly svědkem toho, jak lékaři při jednom z testů ukazovali jeho manželce fotografie slavných. Na snímek Arnolda Schwarzeneggera zareagovala pouze slovy "nepořádek kolem, děti".

Kniha je psána z pohledu manžela, ale poslední, jednostránková kapitola nazvaná Hlas Gaby obsahuje její krátké postřehy. "Zesílím a vrátím se," slibuje mimo jiné čtenářům.

To ostatně řekla i v prvním rozhovoru, který po úrazu poskytla. Jak poznamenala agentura AP, je z něj sice patrné, že kongresmanka Giffordsová dosáhla úžasného pokroku, ale stále má problémy s hledáním slov a sestavováním delších vět.

Kongresmanka si ale na osudný den nepamatuje. "Brečela jsem. Mnoho lidí umřelo. Smutné, smutné, smutné. Obtížné," reagovala v nedávném interview pro stanici ABC na dotaz, jak reagovala, když se o události dozvěděla.

Nejčernější okamžik

Takto vypadala kongresmanka před útokem.
Takto vypadala kongresmanka před útokem. | Foto: ČTK

Právě řeč byla podle Kellyho to nejtěžší, s čím se jeho žena po probrání z komatu musela vyrovnat. "Přišel jsem k jejímu lůžku, abych ji ujistil, že se uzdraví. Chtěla mi odpovědět, ale zjistila, že nemůže mluvit, a začala panikařit. V jejích očích se zračil děs a beznaděj, propukla v nekonečný pláč," cituje z knihy server MSNBC.

Pokud se tedy chce vrátit do nejvyšší politiky, bude muset pokračovat v závodu s časem. Svůj mandát by měla obhajovat už za půl roku, tedy šestnáct měsíců poté, co ji Jared Lee Loughner málem připravil o život.

 

Právě se děje

Další zprávy