Nutná sebeobrana nebo rasová vražda, táže se Amerika

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
25. 3. 2012 16:33
Na Floridě je možné střílet v sebeobraně i na veřejných místech
Případ Trayvona Martina vzbuzuje v USA velké emoce
Případ Trayvona Martina vzbuzuje v USA velké emoce | Foto: Reuters

Sanford, Florida - Pokud bych měl syna, vypadal by jako Trayvon Martin. Touto větou v podstatě zahájil Barack Obama svou kampaň do prezidentských voleb. Alespoň tu neoficiální.

K případu sedmnáctiletého černošského teenagera, zastřeleného za nejasných okolností 26. února ve floridském Sanfordu, se velmi emotivně vyjádřil i bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney, který se podle všeho stane Obamovým republikánským vyzyvatelem.

Smrt mladíka, kterého z bezprostřední blízkosti zabil ranou z revolveru o jedenáct let starší muž bílé pleti jménem George Zimmermann, hýbe v těchto dnech Amerikou, takže se k ní vyjadřuje kdekdo, tím spíše ti, kdo se v listopadu utkají o Bílý dům.

Přisadil si i bývalý mluvčí Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, který je v souboji o republikánskou nominaci zřejmě bez šance: "Chtěl snad Obama říct, že pokud by byl Trayvon Martin běloch, byla by jeho smrt v pořádku, protože by jako Obama určitě nevypadal?"

Nahrál tím na smeč Martinovu otci, který jeho větu parafrázoval: "Pokud by Trayvor byl bělošským chlapcem, Zimmermanna by už dávno zatkli."

Protesty proti zbytečné a nesmyslné smrti se zjevným rasovým podtextem se mezitím konaly ve dvaceti státech USA. Zimmermann, který je stále na svobodě, se brání tím, že jednal v nutné sebeobraně.

A ta je s použítím střelné zbraně vna území státu Florida možná i na veřejných místech a tedy nejenom tam, kde člověk hájí svůj majetek před případným vloupáním či ve chvíli, kdy je "u sebe doma" přepaden.

Zimmerman krátce před smrtící střelbou informoval místní policii o "podezřelém týpkovi", který se potuluje po okolí s ruku v kapse a "podle všeho hledá drogy".

Policista, kterému volal mobilem, ho požádal, ať sledování "podezřelého" okamžitě ukončí s tím, že hlídkový vůz je na cestě. Ten k Martinovi dorazil až ve chvíli, kdy byl mladík mrtev.

Zimmerman, který jej zasáhl neméně jedním projektilem do hrudi, později vypověděl, že ho mladík napadl zezadu a on ve strachu o svůj život sáhl po zbrani. Policejní protokol uvádí, že krvácel z nosu a rány na temeni.

Našel se také svědek, který tvrdí, že viděl, jak o čtyřicet kilogramů lehčí Martin sedí na Zimmermannovi, ležícím na zemi, a mlátí jej. Další svědek řekl policii, že tomu bylo právě naopak.

K dispozici je i výpověď Martinovy černošské přítelkyně, podle které jí Trayvon před smrtí volal s tím, že ho pronásleduje neznámý člověk. Stejně tak i záznam Zimmermannova telefonátu, ve kterém střelec používá výraz "goon", tedy přibližně "bitkař". Jeho slovům je ale špatně rozumět a on mohl stejně tak dobře říci "coon", což je hanlivé označení pro černocha.

Pro rasově motivovanou vraždu či přinejmenším zabití s rasovým podtextem hovoří i to, že Martin má na rozdíl od Zimmermanana čistý rejstřík.

Ten se před časem popral s policisty pokoušejícími se v místním baru zatknout Zimmermannova přítele. U mužů zákona je ale dobře znám z jiného důvodu.

Opakovaně a prakticky permanentně policisty telefonicky zpravoval o "podezřelých týpcích" potulujících se po okolí a chystajících se podle jeho názoru spáchat trestný čin.

Martin si onoho osudného večera vyšel s igelitkou do místního supermarketu na nákup sladkostí. Ty policie v plastové tašce také našla včetně paragonu.

  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy