Nový nález. V hromadných hrobech u Tikrítu leží 470 těl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 5. 2015 15:18
Podle iráckých úřadů jde o oběti džihádistů z Islámského státu.
Forenzní experti u masových hrobů nedaleko iráckého Tikrítu.
Forenzní experti u masových hrobů nedaleko iráckého Tikrítu. | Foto: Reuters

Bagdád/Damašek - V hromadných hrobech u města Tikrít se našla těla 470 lidí, oznámilo irácké ministerstvo zdravotnictví.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) tam loni zmasakrovali stovky armádních branců.

U Tikrítu letos bylo objeveno několik hromadných hrobů a dosud se našly ostatky asi 160 lidí.

Ve čtvrtek ministryně zdravotnictví Adíla Hamúdová na tiskové konferenci v Bagdádu ohlásila další nález. "Exhumovali jsme 470 obětí," řekla.

Iráčané si přizvali k ohledání těl zahraniční odborníky včetně dvou pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže. Příští týden chce vláda zveřejnit první seznam mrtvých, které se podařilo identifikovat díky dokladům nebo telefonům, jež měli u sebe, anebo díky analýze DNA.

Masakr u bývalé základny

Jde podle ní o lidi zmasakrované u bývalé americké základny Speicher. Základna leží severně od Tikrítu a právě tam v prvních dnech své ofenzivy loni bojovníci IS zajali mladé muže, kteří se přišli ucházet o práci v armádě. Byli mezi nimi hlavně šíité.

Islámský stát jejich vraždy natočil, svět pak obletěly snímky řad spoutaných mužů zastřelených před vykopanými jámami. Po tomto masakru iráčtí šíité začali vytvářet milice, které se připojily k bojům proti IS, letos se zasadily o osvobození Tikrítu a bojují nyní také v provincii Anbár.

Americká armáda chce urychlit výcvik iráckých vojáků a připravit k boji také členy sunnitských kmenových oddílů. Americký ministr obrany Ashton Carter řekl, že USA chtějí urychlit dopravu bojového vybavení k těm, kteří bojují. "Zapojit do bojů sunnitské kmeny je velmi důležité - je třeba je vycvičit a vybavit," řekl ministr, který v úterý vydal pokyny v tomto smyslu svým spolupracovníkům.

Památky v Palmýře zůstávají nedotčeny

Příslušníci IS bojují také v sousední Sýrii, kde nedávno obsadili historickou Palmýru. Ve čtvrtek začal IS šířit snímky, na nichž je vidět, že antické památky jsou stále nedotčeny.

Obsazení pouštní Palmýry vyvolalo velké obavy, protože IS za sebou ničí památky starých kultur v Iráku. Ve středu v palmýrském amfiteátru členové IS zabili 20 mužů, které obvinili ze spolupráce se syrskou vládou.

Syrští ochránci lidských práv tvrdí, že v Palmýře a okolí už příslušníci Islámského státu pozabíjeli na 200 lidí a zhruba 600 osob drží v zajetí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy