Novou identifikační metodou možná bude skenování nosu

Lucie Kalivodová
2. 3. 2010 13:03
Podle vědců je metoda v některých případech daleko lepším identifikačním prostředkem
Skenování obličeje. Ilustrační snímek.
Skenování obličeje. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Londýn - V rámci kontrol na letištích už známe bezpečnostní opatření, jako například skenování duhovky nebo otisky prstů, která se používají k identifikaci. Vědci z univerzity v britském Bath ale přišli s novou metodou - skenováním nosů.

Podle jejich výzkumu je tato metoda v některých případech daleko lepším identifikačním prostředkem. Vědecký tým skenoval nosy lidí za pomoci 3D techniky zvané PhotoFace a charakterizoval je za pomoci několika faktorů - špičky nosu, specifických hrbolků a umístění na tváři.

Vše bylo detailně prozkoumáno a zaznamenáno. Následně pak vědci popsali šest typů nosů: římský, řecký, núbijský, jestřábí, tupý, zvednutý pršák. A vytvořili software, který sdružuje všechny charakteristiky, je založen na daných parametrech a na jejich základě nos rozpozná.

Skenování nosu by se využívalo při skryté kontrole, protože nos si na rozdíl od očí málokdo zakrývá. Duhovku je navíc obtížné na dálku nenápadně zachytit. Uši si mohou lidé například zakrýt vlasy.

"Nosy jsou dominantním prvkem obličeje a jednou z hlavních charakteristik tváře. Doposud ale nikdo nezkoumal jejich využití pro biometrické měření," řekl Adrian Evans z univerzity v Bath.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Aktuálně.cz

"Uši byly v rámci výzkumů zkoumány do detailů, u očí vědci prozkoumali duhovky, ale nos byl vždy opomíjen," dodal.

"Samozřejmě si můžete nos zlomit, nasadit si falešný nebo podstoupit plastickou operaci. Ale plastická operace, která změní vaši identitu, je velice drastická," řekl Evans.

Podle jeho slov se ale vyhnout biometrické identifikaci dá. Stačí použít například oční kapky, které roztáhnou duhovku. "Žádná technika není neomylná," dodal.

Nyní budou vědci své poznatky zkoumat na dalších vzorcích a snažit se prokázat efektivitu nové metody, a zda je tento způsob natolik přesný, že dokáže rozeznat rozdíly mezi příbuznými.

Nos je podle vědců dobré řešení třeba jako doplňkové měření v kombinaci s jinými identifikačními technikami.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy