Nová teorie: Tsipras kapituloval poté, co ho odmítl Putin

Martin Novák Martin Novák
26. 7. 2015 19:30
Řecký premiér žádal Rusko o pomoc se zavedením nové měny. Putin řekl ne, a Tsipras tak musel v Bruselu ustoupit, píše s odvoláním na své zdroje list To Vima.
Alexis Tsipras a Vladimir Putin.
Alexis Tsipras a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Atény – Několik hodin po referendu, ve kterém Řekové odmítli 5. července podmínky věřitelů, zvonil či blikal u Vladimira Putina v Kremlu telefon.

Na druhé straně byl Alexis Tsipras, řecký premiér. Putin byl vůbec první státník, se kterým po referendu mluvil. Ne někdo z Evropské komise či politiků členských zemí EU, ale ruský prezident.

Seriózní a velmi respektovaný řecký deník To Vima tři týdny od referenda s odvoláním na své zdroje z vlády napsal, že šlo o víc než jen o společenskou konverzaci nebo gratulace.

V sázce bylo podle listu už tehdy – v pondělí 6. června ráno – setrvání Řecka v eurozóně.

"Tsipras žádal Putina o půjčku deset miliard dolarů, která by zemi pomohla překonat obtíže při opuštění eura a znovuzavedení drachmy," napsal deník s odkazem na své zdroje.

Oba politici údajně už dříve takovou možnost probírali, Moskva měla zájem na tom, aby se Řecko zapojilo do projektu Turkish Stream. Stavby plynovodu, vedoucího z ruského pobřeží Černého moře do Turecka a dále na řeckou hranici.

Putin ale během telefonátu sdělil řeckému premiérovi negativní odpověď. Rozhodl se, že peníze nepůjčí, píše řecký deník.

Následovala už známá historie. Tsipras jel do Bruselu jednat s evropskými státníky a nakonec podepsal na summitu dohody, které předpokládají ještě tvrdší reformy a úspory, než jaké Řekové v referendu odmítli.

Nikdo ale oficiálně žádná jednání o ruské půjčce nepotvrzuje. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl novinářům, že Řecko od Ruska žádnou finanční pomoc nežádalo. Ani před Tsiprasem, ani za něj.

Bývalý řecký ministr Janis Varufakis, který odstoupil krátce po referendu, řekl britskému deníku The Guardian, že ve vládě "byla skupina ministrů, vážně se zabývajících opuštěním eura". Blíže to však nespecifikoval.

Tsipras byl podezříván už na jaře z toho, že vidí v Rusku možného spojence Řecka, pokud rozhovory s partnery z Evropské unie a eurozóny selžou. Popíral však, že má takové myšlenky, přestože jeho vláda od počátku zdůrazňovala, že není pro pokračování sankcí EU vůči Rusku kvůli válce na Ukrajině.

Agentura Bloomberg ve své analýze uvádí, že Atény měly jen dvě možnosti, pokud by žádaly pomoc mimo Evropskou unii. Čínu a Rusko.

Čína zájem neměla, té jde především o úspěch jejích firem při privatizaci přístavu v Pireu. Rusko bylo ochotnější naslouchat.

Deset miliard dolarů by podle agentury pro Moskvu ani při ekonomickém propadu způsobeném sankcemi a poklesem cen ropy nebyl problém. Spíše si Putin a jeho okolí vyhodnotili, že pomoc Řecku by přinesla Rusku více rizik než výhod.

Nikdo by se neměl radovat, vůbec ničemu to nepomohlo, říká o dohodě Řecka s věřiteli ekonom Aleš Michl. Řekové podle něj neznají recept na ekonomický růst a škrty a zvyšování daní situaci zhorší. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy