Nová rezoluce podpoří britské údery proti Islámskému státu, řekl Cameron

ČTK ČTK
21. 11. 2015 13:40
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zdvojnásobení boje proti organizaci Islámský stát v Sýrii je podle britského premiéra Davida Camerona klíčovým momentem. Francie v dokumentu vyzvala všechny státy, které jsou schopny se zapojit do boje proti extrémistům, aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům ozbrojenců. Británie se už zapojila do vzdušných úderů proti pozicím IS v Iráku, Cameron chce ale následovat spojence a rozšířit zapojení britských sil i na koaliční nálety proti islamistům v Sýrii.
Britský premiér David Cameron.
Britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Londýn/Moskva - Britský premiér David Cameron v sobotu označil přijatou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o zdvojnásobení boje proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii za klíčový moment, podporující jeho snahu o zahájení vzdušných úderů britských sil na pozice IS v Sýrii.

Příslušný návrh chce britský premiér předložit parlamentu, oznámila agentura Reuters. RB OSN schválila v pátek jednohlasně rezoluci, jejíž návrh předložila Francie.

V dokumentu vyzvala všechny státy, které jsou schopny se zapojit do boje proti IS, aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům ozbrojenců jak z IS, tak z dalších extremistických skupin.

"Je to významný okamžik," řekl Cameron krátce po přijetí rezoluce OSN. "Mezinárodní společenství se sešlo a rozhodlo se porazit toto zlo (IS), které ohrožuje lidi v každé zemi vyznávající jakékoliv náboženství."

Británie se už zapojila do vzdušných úderů proti pozicím IS v Iráku, Cameron chce ale následovat spojence a rozšířit zapojení britských sil i na koaliční nálety proti islamistům v Sýrii.

Bojovníci IS zabrali pod svou kontrolu rozsáhlá území v Sýrii a sousedním Iráku. Koalice v čele s USA jejich pozice bombarduje už více než rok, Rusko pak zahájilo nálety proti islamistům v září.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes zdůraznila, že Británie by měla spolupracovat s Ruskem při vzdušných náletech v Sýrii.

"Nepochybně by (jakákoliv britská akce v Sýrii) měla být předmětem kooperace, aby podnikané kroky nebyly zaměřeny na narušování státnosti Sýrie," řekla Zacharovová v rozhovoru odvysílaném ve zpravodajském programu Vesti.

Rusko a Západ zůstávají nadále rozděleny v názorech na budoucnost syrského prezidenta Bašára Asada a na roli jeho vlády při schvalování vojenských operací v Sýrii.

 

Právě se děje

Další zprávy