Nobelovu cenu míru získal kolumbijský prezident. Za mír s povstalci FARC

Kateřina Vítková Michal Žák Kateřina Vítková, Michal Žák
Aktualizováno 7. 10. 2016 13:18
Nobelovu cenu míru za rok 2016 získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Norský Nobelův výbor ho ocenil za to, že se mu podařilo ukončit půl století trvající válku s povstalci z FARC. Ocenění získal i přes to, že Kolumbijci mírovou dohodu v nedělním referendu odmítli. Loni ocenění překvapivě získala čtveřice tuniských organizací, která přispěla k budování demokracie v Tunisku po roce 2011, kdy se v zemi uskutečnila první z revolucí takzvaného arabského jara.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. | Foto: Reuters

Oslo – Pětašedesátiletý Juan Manuel Santos byl oceněn za "snahu ukončit více než 50letý konflikt v zemi, ve kterém přišlo o život nejméně 220 tisíc Kolumbijců".

Cena by podle zdůvodnění Nobelova výboru měla být chápána i jako "pocta kolumbijskému lidu, který se i přes těžkosti nevzdal naděje na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu".

Mírovou dohodu s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) se Santosovi podařilo uzavřít teprve koncem srpna.

Zahrnovala mimo jiné amnestii pro partyzány, opětovné začlenění odzbrojených povstalců do společnosti a jejich zapojení do politického procesu v zemi.

"Neutuchající úsilí"

Výbor ocenil Santose za jeho "neutuchající úsilí o to, aby se mírový proces v zemi pohyboval kupředu", a pochválil konkrétně i jeho rozhodnutí, že podepsanou mírovou dohodu předložil lidu v referendu.

Ačkoliv Kolumbijci dohodu v nedělním referendu těsně odmítli, povstalci se zavázali, že už nebudou proti vládě bojovat.

"Hlasování nedopadlo tak, jak prezident Santos chtěl. Těsná většina z více než 13 milionů Kolumbijců, kteří odevzdali své hlasovací lístky, řekla dohodě Ne. Tento výsledek představuje pro budoucnost Kolumbie značnou nejistotu. Existuje reálné nebezpečí, že mírový proces bude zastaven a občanská válka propukne znovu. Co je tak ještě důležitější je to, že strany v čele s prezidentem Santosem a vůdcem FARC Rodrigem Londoñem i nadále respektují příměří."

Odmítnutí dohody v referendu podle nominačního výboru neznamená konec mírového procesu. "Referendum nebylo hlasováním proti míru nebo pro mír. Co 'ne' odmítlo, nebyla touha po míru, šlo o odmítnutí konkrétní mírové dohody."

 

Právě se děje

před 19 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy