Začalo to jako vtip, ale smát se nakonec může Rusko. Nizozemci hlasují o dohodě EU s Ukrajinou

Silvie Housková
6. 4. 2016 6:55
Uspořádání referenda o asociační dohodě s Ukrajinou začalo vlastně jako vtip. Skupina nizozemských blogerů sdružených kolem euroskeptického a provokativního blogu GeenStijl chtěla otestovat v praxi nový nizozemský zákon, jenž dovoluje uspořádat lidové hlasování k evropským záležitostem. Potřebných 300 tisíc podpisů se jim podařilo sehnat překvapivě rychle. I když má referendum pouze poradní hlas, je velmi nepravděpodobné, že by nizozemská vláda jednala proti rozhodnutí voličů.
Dvě Ukrajinky, žijící trvale v Nizozemsku, agitují před referendem v Amsterodamu.
Dvě Ukrajinky, žijící trvale v Nizozemsku, agitují před referendem v Amsterodamu. | Foto: Reuters

Haag – Když ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl v listopadu 2013 podepsat asociační dohodu Ukrajiny s Evropskou unií, nejspíše netušil, jaké bude mít jeho rozhodnutí důsledky.

Tisíce Ukrajinců vyšly na protest do ulic, stavěly barikády a ruský prezident Vladimir Putin vyslal do země stovky vojáků, aby rozpoutaly válečný konflikt, zatímco "nenápadně" připravil Ukrajinu o Krym.

Tatáž asociační dohoda je v centru pozornosti i dnes. Nizozemci hlasují v referendu, které smlouvu EU s Ukrajinci buď schválí, nebo odmítne.

I jejich "ne" může mít - podobně jako to Janukovyčovo - velmi překvapivé a zasádní následky.

Uspořádání referenda o asociační dohodě s Ukrajinou přitom začalo téměř jako vtip. Skupina nizozemských blogerů sdružených kolem euroskeptického a provokativního blogu GeenStijl chtěla otestovat v praxi nový nizozemský zákon, jenž dovoluje uspořádat referendum k evropským záležitostem.

Potřebných 300 tisíc podpisů se jim podařilo sehnat překvapivě rychle.

I když má referendum pouze poradní hlas, je velmi nepravděpodobné, že by nizozemská vláda jednala proti rozhodnutí voličů. Ve chvíli, kdy jsou v celé Evropě na vzestupu euroskeptické strany, které tvrdí, že současné vlády a "Brusel" lidem nenaslouchají, je to politicky těžko průchodné.

Politici si také nechtějí znepřátelit voliče před parlamentními volbami, které se budou konat už na začátku příštího roku.

Pravděpodobnost, že budou Nizozemci hlasovat proti asociační dohodě, je přitom vysoká. Předvolební průzkumy vedou těsně odpůrci dohody. Ale aby byly výsledky platné, musí přijít k urnám nejméně 30 procent voličů.

Motivace odpůrců dohody je různá. Někteří nechtějí být zataženi do ukrajinského konfliktu a jiní si myslí, že je asociační dohoda první fáze vstupu Ukrajiny do EU. Vidí proto okamžitě tisícovky Ukrajinců, kteří do jejich země po vstupu do Unie přijedou.

Přestože tento argument není pravdivý, euroskeptičtí politici jako Geert Wilders ze Strany pro svobodu ho s oblibou používají společně s tvrzením, že dohoda posílí rozhodování Bruselu.

"Jakákoliv asociační dohoda znamená více Evropy," přesvědčuje spoluobčany Wilders. Hlasování o Ukrajině je tak pro mnohé Nizozemce spíše hlasováním o jejich spokojenosti s Evropskou unií. A ta v současnosti není příliš velká.

Nizozemské "ne" může mít proto velký dopad nejen na vztahy s Ukrajinou a Ruskem, ale i na samotnou Evropskou unii. Euroskeptici napříč kontinentem se budou cítit silnější, což může ovlivnit i referendum o vystoupení Velké Británie z Unie plánované na 23. června.

"Pokud Nizozemci řeknou ne, pak má Evropa problém. Ten problém je destabilizace," varoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Haagu minulý měsíc.

Odmítnutí asociační dohody by totiž navíc uštědřilo obrovskou ránu evropské politice vůči Ukrajině a Rusku. Asociační dohoda s Ukrajinou má být jedním ze základních nástrojů, jak pomoci Kyjevu dostat se z vlivu Moskvy.

Odmítnutí asociační dohody by tak Moskva vřele uvítala a ruská propaganda se už v Nizozemsku podle investigativního webu Bellingcat činí.

"Ti, kteří agitují, aby lidé hlasovali proti dohodě, používají stejný jazyk jako prokremelské weby. Že ukrajinská armáda jsou fašisti, že Ukrajina by měla být bližší Rusku, že do Evropy nepatří, že Ukrajinci ve skutečnosti Evropskou unii nesnášejí, a podobně," řekl Aktuálně.cz ukrajinský aktivista Olexandr Snidalov, dlouhodobě žijící v Nizozemsku.

Opozice vůči asociační dohodě s Ukrajinou je v Nizozemsku o to zvláštnější, že to byli právě Nizozemci, kterých se boje na Ukrajině dotkly nejvíce ze všech Západoevropanů.

Nad východní Ukrajinou se v červenci 2014 zřítil letoun společnosti Malaysia Airlines, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Všech 298 lidí, z toho 193 Nizozemců, zemřelo. Hlavním podezřelým ze sestřelení stroje jsou proruští separatisté a rozhořčení Nizozemci tehdy velmi aktivně podporovali uvalení sankcí na Rusko.

Podle týdeníku Economist se ale z kampaně před současným referendem stalo fórum pro ty, kteří nevěří nizozemské komisi, jež příčiny pádu letadla vyšetřovala, a ty, kteří rádi debatují o konspiračních teoriích o pádu stroje.

Asociační smlouvu s Ukrajinou už ratifikovalo všech 27 zbylých členských zemí Unie i nizozemský parlament. Ani pokud by země svou ratifikaci vzala zpět, neznamenalo by to nejspíš konec celé dohody. Na Nizozemsko by se ale například nemusely vztahovat ty části smlouvy, které jsou v kompetenci států.

Ruskem podporovaní separatisté z doněcké oblasti na východě Ukrajiny začali vydávat vlastní pasy. Kdo si ho nezřídí, nemůže k volbám. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy