New Orleans vystrašila bouře Lee, spadlo 30 cm srážek

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 9. 2011 7:36
Město, které před šesti lety zdecimoval hurikán Katrina, ochránily nové hráze
Satelitní snímek NASA zachycuje tropickou bouři Lee a hurikán Katie (vpravo)
Satelitní snímek NASA zachycuje tropickou bouři Lee a hurikán Katie (vpravo) | Foto: Reuters

New Orleans - Přes 30 centimetrů srážek přinesla do New Orleansu na břehu amerického státu Louisiana tropická bouře Lee.

Město ochránily protipovodňové hráze, které byly vybudovány po řádění hurikánu Katrina před šesti lety. Zatopené silnice či domy tak jsou ve státě Louisiana hlášeny jen ojediněle.

Bouře, která se přesunuje na východo-severovýchod 11kilometrovou rychlostí a jejíž větry zpomalily na 55 kilometrů v hodině, způsobila na jihu USA několik tornád.

Při postupu nad pevninou ale zeslábla na tropickou níži. I tak hrozí vyvoláním prudkých záplav, napsala agentura AP.

Jen stovky evakuovaných

Oproti původním předpokladům evakuace postihla jen stovky obyvatel, nikoliv tisíce. Pobřežní oblasti ve státech Alabama, Louisiana a Mississippi nakonec hlásí jen menší škody způsobené vichry a také záplavami.

Nebezpečí dalších záplav a tornád ale stále trvá - Mississippi je může očekávat ještě během pondělí, Alabama a Tennessee o den později. Na možné záplavy se musejí připravit i obyvatelé v Kentucky, které leží dále na sever.

Podle Národního centra pro hurikány (NHC) v Miami na Floridě nelze nebezpečí při postupu bouře k Appalačskému pohoří podceňovat. Přitom například stát Vermont stále ještě v desítkách komunit likviduje škody, které tam minulý týden způsobil hurikán Irene. Jeho lijáky rovněž výrazně zvedly hladiny v horských tocích.

Nad Atlantickým oceánem se přesunuje severozápadním směrem hurikán Katia, jenž má sílu druhé z pěti možných kategorií Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Podle NHC stále není jasné, jestli Katia ohrozí pevninu.

Podívejte se, jak hurikán Irene řádil v ulicích New Yorku:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy