Netanjahu šokoval výrokem o holocaustu. Hitlerovi ho poradil Palestinec, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2015 21:14
Izraelský premiér na světovém sionistickém kongresu v Jeruzalémě řekl, že Adolfa Hitlera k zabíjení Židů přiměl nápad muslimského vůdce britské mandátní Palestiny Muhammada Amína Husajního. Tento výrok padl po třítýdenních izraelsko-palestinských střetech, při nichž zemřelo na 50 lidí. Netanjahu si za něj vysloužil kritiku některých politiků, především však historiků.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - V Izraeli vyvolala rozhořčení slova premiéra Benjamina Netanjahua o podílu někdejšího jeruzalémského velkého muftího na nacistické politice vyhlazování Židů. Netanjahu v úterý řekl, že Adolf Hitler chtěl původně Židy jenom vyhnat, avšak na radu muftího Muhammada Amína Husajního se rozhodl je pozabíjet.

Historici a někteří politici s premiérem nesouhlasí. Netanjahu ve středu večer v Berlíně po jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou uvedl, že za holokaust je jednoznačně zodpovědný Hitler, muftí je ale podle něj válečný zločinec a je prý s podivem, že ho Palestinci označují za otce národa.

"Spálit je"

Netanjahu vystoupil v úterý na světovém sionistickém kongresu v Jeruzalémě. Prohlásil, že Hitler původně uvažoval o vyhnání Židů. Muftí, který se otevřeně hlásil k podpoře nacismu, při osobním setkání Hitlera upozornil, že budou-li Židé z Evropy vyhnáni, přijdou v ohromném počtu do Palestiny, která byla tehdy britským mandátním územím. Na Hitlerovu otázku, co s nimi má tedy dělat, podle Netanjahua Husajní řekl: "Spálit je".

Premiér tato slova vyřkl po třítýdenních izraelsko-palestinských střetech, při nichž zemřelo na 50 lidí. Příčinou je spor o status jeruzalémské Chrámové hory.

"Za vyvraždění šesti milionů Židů je zodpovědný Hitler a jeho nacisté, to je všem jasné a nikdo to nepopírá," řekl Netanjahu v Berlíně. Podle něj je ale mnoho důkazů, že muftí vyhlazování Židů podporoval.

"Je třeba ptát se (palestinského) prezidenta (Mahmúda) Abbáse, proč on a palestinské úřady zcela oficiálně označují jeruzalémského muftího za palestinskou ikonu, za otce palestinského národa. Vždyť je to válečný zločinec," řekl Netanjahu.

Merkelová se přihlásila k německé zodpovědnosti za holokaust. "Víme, že za holokaust jsou zodpovědní nacisté. Jsem přesvědčena, že to budou muset stále znovu přiznávat i příští generace. Nevidím důvod, proč měnit náš pohled na dějiny, zvláště v této otázce," řekla kancléřka.

Izraelský prezident Reuven Rivlin nechtěl Netanjahuův úterní výrok příliš komentovat s tím, že nezná přesné skutečnosti. Rivlin to ve středu prohlásil na dotaz novinářů v Praze po jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon k Netanjahuovým slovům řekl, že "Amín samozřejmě nevymyslel (nacistické) konečné řešení židovské otázky. Z dějinných poznatků je zřejmé, že to zahájil Hitler. Husajní se k němu připojil," prohlásil ministr.

Netanjahu nebezpečně překrucuje dějiny

Hlavní historička jeruzalémského muzea holocaustu Jad vašem Dina Poratová uvedla, že z historického hlediska nejsou premiérova tvrzení přesná.

"Nelze říci, že to byl muftí, kdo Hitlerovi vnukl myšlenku zabíjet nebo pálit Židy. To není pravda. Setkali se až po událostech, které k tomu vedly," řekla Poratová.

Vůdce izraelské opozice Jicchak Herzog prohlásil, že Netanjahu nebezpečně překrucuje dějiny.

"Žádám Netanjahua, aby se okamžitě opravil, protože to umenšuje holokaust, nacismus a Hitlerův podíl na hrozné katastrofě našeho lidu," napsal Herzog na Facebooku. "Velký muftí dal příkaz zabít mého dědečka rabiho Herzoga a aktivně podporoval Hitlera. Ale Hitler byl jenom jeden. To on napsal tu ohavnou knihu Mein Kampf. S myšlenkou konečného řešení vystoupil v Reichstagu v lednu 1939, tři roky před setkáním s Husajním," dodal Herzog.

Podle kritiků Netanjahuova slova nahrávají těm, kdo popírají holocaust. Poslanec za opoziční koalici Sinostický svaz Icik Šmuli požádal, aby se Netanjahu obětem holocaustu omluvil.

"Je to velká hanba, že je premiér židovského státu ve službách popíračů holocaustu. Není to poprvé, kdy Netanjahu překrucuje historická fakta, ale je to poprvé, kdy vyslovil tak velkou lež," řekl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy