Netanjahu promluvil v Kongresu, odmítl dělit Jeruzalém

Zahraničí Zahraničí
24. 5. 2011 18:55
Premiér zopakoval: Pro Izrael je nepřijatelné kývnout na hranice z roku 1967
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Washington - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vystoupil s projevem v americkém Kongresu.

A to jen pár dnů poté, co prezident Barack Obama prohlásil, že by se měl Izrael vrátit do hranic z roku 1967, a umožnit tak vznik palestinského státu.

Za to se od Netanjahua dočkal rozzlobené reakce, že by židovský stát měl v takovém případě hranice, které by se možná "nedaly uhájit". Nejen komentátoři proto čekali, s čím premiér vystoupí.

Netanjahu předstoupil před kongresmeny s bezmála půlhodinovým zpožděním, ale i tak sklidil aplaus.

"Izrael nemá lepšího přítele než Ameriku. A Amerika nemá lepšího přítele než Izrael," nechal se slyšet vzápětí a pogratuloval Spojeným státům k zabití Usámy bin Ládina.

Věnoval se v něm především situaci v arabském světě. Ocenil revoluce, které proběhly v Tunisku či Egyptě. "Připomínají to, co se dělo v Praze," řekl.

Zároveň ale varoval před Íránem. "Jaderný Írán by vedl k jadernému zbrojení na Středním východě. Zastřešil by teroristy," upozornil.

Jaderný program, který režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda označuje za mírový, by podle něj byl hrozbou pro celý svět.

Bolestivé kompromisy

Židovský stát je podle Netanjahua v zájmu míru připraven k bolestivým kompromisům. Uvědomuje si například, že se bude muset vzdát části "prastarého židovského území".

Stejně tak počítá s tím, že část židovských osadníků po vzniku státu Palestina zůstane mimo území Izraele.

Netanjahu odmítl návrat k hranicím z doby před šestidenní válkou, ke kterým jej - spolu s výměnami území - minulý čtvrtek vyzval americký prezident Barack Obama. Podle Netanjahua by Izrael v takových hranicích nebylo možné bránit. Izraelský premiér zároveň odmítl označovat vojáky své země za okupanty. "Židé nejsou v Judeji a Samaře zahraničními okupanty," řekl.

Netanjahu zároveň z dosavadních krachů mírových jednání na Blízkém východě obvinil Palestince kvůli jejich neochotě uznat právo židovského státu na existenci. "Náš konflikt se nikdy netýkal existence palestinského státu, ale existence židovského státu," řekl izraelský premiér.

Netanjahu dnes také odmítl "sny" Palestinců o tom, že se na území Izraele vrátí palestinští uprchlíci, kteří zemi opustili po vzniku židovského státu a po jeho následných konfliktech s arabskými sousedy. "Problém uprchlíků bude vyřešen mimo Izrael," řekl izraelský premiér.

Odmítl také jakékoliv úvahy o dělení Jeruzaléma, v jehož východní části chtějí mít Palestinci hlavní město svého chystaného státu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy